دستورات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : جراح بینی یا در واقع راینولوژیست ؛ در روز مشاوره و همچنین در روز عمل بینی ، دستورالعمل های دقیق بعد از عمل را ارائه می دهند.

متقاضیان جراحی بینی باید این دستورالعمل ها را دقیقا دنبال کنند ؛ زیرا نادیده گرفتن این دستورات و مراقبت ها ، خطر عوارض احتمالی ناشی از عمل را افزایش می دهد.

استراحت بعد از جراحی بینی

اگرچه توصیه می شود طی هفته ابتدایی پس از عمل بینی به خوبی استراحت کنید ؛ اما توجه داشته باشید که نباید به صورت مطلق بخوابید و بهتر است در طول روز در منزل به آهستگی پیاده روی کنید تا بدین ترتیب از ریسک لخته شدن خون در پاها پیشگیری به عمل آورده و روند بهبودی را سرعت بخشید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

  • بعد از جراحی بینی ، فقط داروهای توصیه شده را مصرف کنید و از مصرف خودسرانه دارو خودداری نمایید.
  • تا دو هفته بعد از جراحی بینی ، مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف نمایید ؛ این داروها رگ های خونی را گشاد می کنند و در نتیجه می توانند تورم و خونریزی را افزایش داده و مدت زمان بهبودی را طولانی کنند.
  • حداقل تا 3 هفته بعد از جراحی بینی ، نباید فعالیت های شدید و ورزش های سنگین انجام دهید ؛ زیرا انجام چنین اموری سبب افزایش فشار خون شده و ممکن است خطر خونریزی بینی را به همراه داشته باشند.
  • تا یکماه پس از عمل بینی ، از قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید ؛ چرا که آفتاب زیاد ، باعث تیره شدن جای زخم و افزایش تورم می شود.
  • تا 3 هفته اولیه پس از جراحی بینی ؛ از خوردن غذاهای پرنمک و حاوی ادویه زیاد بخصوص فلفل بپرهیزید ، زیرا نمک سبب تشدید تورم ناشی از عمل شده و ادویه جات منجر به تحریک بینی یا مجاری بینی شده و بدین ترتیب افزایش تورم و کند شدن روند بهبودی را به دنبال خواهند داشت.
  • تا چند وقت بعد از جراحی بینی ، برای تمیز کردن داخل بینی ؛ صرفا از سرم های شستشوی تجویز شده استفاده کنید و از فرو بردن هر چیزی حتی گوش پاک به داخل بینی خودداری نمایید.
  • تا چند هفته پس از عمل بینی باید از فین کردن ، حرف زدن طولانی مدت ، خندیدن زیاد و مواردی از این قبیل اجتناب نمایید.
  • تا مدتی پس از جراحی بینی ، با دهان باز عطسه کنید تا فشار داخل بینی شما کاهش یابد.
  • در ارتباط با دراز کشیدن و خوابیدن بعد از جراحی بینی ؛  سعی کنید به کمک دو بالش ، سر خود را بالاتر از حد نیم تنه پایین نگه دارید ؛ تا با بهبود گردش جریان خون ، تورم اطراف بینی شما کاهش یابد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

اسپلینت بعد از جراحی بینی

پس از جراحی بینی ، آتل مخصوصی به نام اسپلینت بر روی بینی شما قرار داده می شود که به نگه داشتن بینی در موقعیت مناسب کمک می کند.

این آتل معمولا باید تا 10 روز بر روی بینی باقی بماند و در روز دهم توسط جراح معالج تان از روی بینی برداشته شود.

فقط این نکته را باید به خاطر داشته باشید که طی این بازه زمانی ، اسپلینت به هیچ عنوان نباید خیس یا مرطوب شود ؛ زیرا در این صورت ، استحکام و قوام خود را از دست خواهد داد.

لذا قرار گرفتن در وان حمام یا شنا کردن تا چند وقت بعد از عمل بینی ممنوع می باشد.

همچنین 7 الی 10 روز بعد از جراحی بینی ، باید از حمام کردن اجتناب فرمایید ؛ البته طی این دوران می توانید از گردن به پایین خود را بشویید و برای شستشوی موهای تان نیز از روش شستشوی مو در آرایشگاه ها استفاده کنید.

کبودی و تورم بعد از جراحی بینی

کبودی و تورم از عوارض بدیهی جراحی بینی محسوب می شوند و نگران کننده نیستند ؛ البته شما می توانید طی سه روز ابتدایی پس از عمل برای کاهش کبودی و ورم به وجود آمده و نیز جلوگیری از پیشروی آن ، از کمپرس سرد استفاده کنید ؛ زیرا سرما باعث انقباض رگ های خونی می شود و تورم را کاهش می دهد.

البته مراقب باشید کمپرس را مستقیما روی بینی قرار ندهید ، چرا که ممکن است به طور تصادفی باعث جابجایی استخوان یا غضروف شده و نتیجه جراحی را مخدوش کند.

رضایت بیمار از جراحی زیبایی بینی ؛ توسط دکتر نادر موسوی جراح بینی شیراز

مصرف الکل و سیگار بعد از جراحی بینی

تا دو هفته پس از عمل بینی ، از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.

بهبودی پس از هر عمل جراحی انرژی زیادی از بدن می گیرد و این امر به عادت های سالم نیز بستگی دارد.

سیگار در گردش خون اختلال ایجاد می کند و باعث می شود اکسیژن و سایر مواد مغذی به ناحیه جراحی نرسند.

از آن جا که ترمیم زخم به مقدار زیادی خون غنی از اکسیژن نیاز دارد ، به جرأت می توان گفت که سیگار می تواند روند طبیعی بهبودی را مختل کند.

همچنین الکل نیز روند بهبودی را مختل می کند ، بنابراین بهتر است حداقل در مراحل اولیه بهبودی از نوشیدن الکل خودداری کنید.