جراح بینی یا در واقع راینولوژیست ؛ در جلسه مشاوره و همچنین روز جراحی بینی ، دستورالعمل های دقیقی تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی ارائه می دهد.

زیباجویان نیز باید این دستورالعمل ها را به طور منظم و دقیق دنبال کنند ؛ زیرا نادیده گرفتن این دستورات و مراقبت ها ، خطر عوارض احتمالی ناشی از عمل را افزایش می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • گوش دادن به تمامی نکات و توصیه های گفته شده توسط پزشک

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکته در مراقبت های بعد از جراحی بینی گوش دادن به توصیه های پزشک می باشد. چرا که ممکن است پزشک نکته ای را بیان کند که هیچ کدام از مقالات موجود در سایت ها و صفحات مجازی آن را نگفته باشند. از همین رو توصیه می شود در زمان گوش دادن به این نکات فردی را همراه با خود داشته باشید؛ زیرا ممکن است به دلیل داشتن درد یا باقی ماندن آثار بیهشوی نکته ای را فراموش کنید. معمولا پزشک قبل از مرخص شدن شما از بیمارستان در رابطه با نحوه مصرف دارو ها، نحوه مراقبت از بینی و زمان مراجعه مجدد به ایشان مطالبی را بیان می کند.

 • نحوه استحرات بعد از انجام جراحی

از آن جایی که در زمان جراحی و دوره نقاهت بدن برای بهبودی وضعیت خود انرژی بسیار زیادی را مصرف می کند، نیاز است زیباجو بعد از انجام پروسه در یک هفته ابتدایی به خوبی استراحت کند، زیرا با خوابیدن و استراحت کردن، بدن قادر است انرژی از دست رفته خود را مجددا تامین کند.
اما برای خوابیدن و استراحت کردن نیز باید چندین نکته کوچک را رعایت کرد تا مشکلی برای فرد ایجاد نشود؛ به عنوان مثال فرد نباید بر روی صورت یا پهلو ها بخوابد زیرا باعث ایجاد فشار بر روی ناحیه تحت درمان می شود. متقاضی باید قبل از خواب در اطراف خود چند عدد بالشت قرار دهد تا در هنگام خواب تکان نخورد. باید در زیر سر خود دو عدد بالشت کوچک قرار دهد تا سر بالاتر از قفسه سینه قرار گیرد و زاویه 30 درجه ایجاد شود، این کار باعث بهبود گردش جریان خون و کاهش تورم اطراف بینی خواهد شد.

اگرچه توصیه می شود طی هفته ابتدایی پس از عمل بینی به خوبی استراحت کنید ؛ اما توجه داشته باشید که نباید به صورت مطلق بخوابید و بهتر است در طول روز در منزل به آهستگی پیاده روی کنید تا بدین ترتیب از ریسک لخته شدن خون در پاها پیشگیری به عمل آورده و روند بهبودی را سرعت بخشید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • استفاده از عینک

یکی دیگر از نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی عدم استفاده از عینک می باشد. استفاده از عینک آفتابی، طبی و حتی چشم بند باعث به وجود آوردن فشار در ناحیه تحت درمان می شود و می تواند موجب افزایش تورم و کبودی یا ایجاد فرورفتگی در استخوان بینی شود که در این صورت فرد به انجام جراحی ترمیمی بینی نیاز پیدا می کند. به همین علت توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل و اجازه از عینک استفاده نکنید. اما لازم به ذکر است در صورتی که نیاز است برای مطالعه حتما از عینک استفاده کنید، می توانید از عینک های مخصوصی که بر روی استخوان بینی قرار نمی گیرند و وزن بسیار سبکی دارند استفاده نمایید.
همچنین لازم به ذکر است که به دلیل تورم صورت، پس از انجام پروسه تا زمانی که تورم کاهش پیدا نکرده است به هیچ عنوان از لنز های رنگی و طبی استفاده نکنید.

 • مسواک زدن و انجام امور مربوط به دندان پزشکی

بعد از انجام عمل بهتر است از یک مسواک نرم برای تمیز کردن دندان ها استفاده کنید، همچنین در زمان مسواک زدن مراقب باشید تا فشاری زیادی به دندان های بالایی وارد نکنید، زیرا ممکن است محل بخیه ها دچار آسیب و پارگی شوند. بهتر است تا زمان بهبودی کامل انجام امور دندان پزشکی خود را نیز به تعویق بیاندازید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی در زمان خونریزی های احتمالی

چنانچه دچار خونریزی شدید به هیچ عنوان سر خود را بالا نبرید؛ در این زمان تنها لازم است از اسپری که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده نمایید. اگر خونریزی همچنان ادامه داشت همچنان سر خود را به صورت مستقیم نگه دارید و قسمت پایینی بینی تان را به مدت 15 دقیقه فشار دهید.

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • بعد ازعمل ، فقط داروهای توصیه شده را مصرف کنید و از مصرف خودسرانه دارو خودداری نمایید.
 • تا دو هفته بعد از انجام پروسه درمان ، مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف نمایید ؛ این داروها رگ های خونی را گشاد می کنند و در نتیجه می توانند تورم و خونریزی را افزایش داده و مدت زمان بهبودی را طولانی کنند.
 • حداقل تا 3 هفته بعد از جراحی ، نباید فعالیت های شدید و ورزش های سنگین انجام دهید ؛ زیرا انجام چنین اموری سبب افزایش فشار خون شده و ممکن است خطر خونریزی بینی را به همراه داشته باشند.
 • تا یکماه پس از عمل بینی ، از قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید ؛ چرا که آفتاب زیاد ، باعث تیره شدن جای زخم و افزایش تورم می شود.
 • تا 3 هفته اولیه پس از جراحي بيني ؛ از خوردن غذاهای پرنمک و حاوی ادویه زیاد بخصوص فلفل بپرهیزید ، زیرا نمک سبب تشدید تورم ناشی از عمل شده و ادویه جات منجر به تحریک بینی یا مجاری بینی شده و بدین ترتیب افزایش تورم و کند شدن روند بهبودی را به دنبال خواهند داشت.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

سایر نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • تا چند وقت بعد از عمل دماغ ، برای تمیز کردن داخل بینی ؛ صرفا از سرم های شستشوی تجویز شده استفاده کنید و از فرو بردن هر چیزی حتی گوش پاک به داخل بینی خودداری نمایید.
 • تا چند هفته پس از عمل باید از فین کردن ، حرف زدن طولانی مدت ، خندیدن زیاد و مواردی از این قبیل اجتناب نمایید.
 • تا مدتی پس از آن ، با دهان باز عطسه کنید تا فشار داخل بینی شما کاهش یابد.
 • احساس درد بعد از عمل امری طبیعی بوده و بعد از گذشت مدت بسیار کمی از بین خواهد رفت. اما
 • چنانچه درد شدیدی داشتید می توانید با اجازه پزشک از مسکن های تجویز شده استفاده نمایید.
 • به هیچ عنوان سر خود را به سمت پایین خم نکنید.
 • از برقراری رابطه زناشویی با دو هفته بعد از عمل جراحی خودداری کنید، زیرا این عمل باعث ترشح هورمون های هیجان انگیز شده و در نهایت ورم بینی افزایش پیدا می کند.
 • بعد از انجام پروسه ممکن است به مدت 3 الی 4 روز شاهد ترشحات خونی از بینی خود باشید، بهتر است ارامش خود را حفظ کنید و تنها پانسمانی که در زیر بینی قرار داده شده است تعویض کنید.
 • در صورتی که جراح درون سوراخ های بینی بعد از عمل تامپون قرار داده باشد نباید به هیچ عنوان به آن دست زد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

اسپلینت بعد از جراحي بیني

پس از این پروسه ، آتل مخصوصی به نام اسپلینت بر روی بینی شما قرار داده می شود که به نگه داشتن بینی در موقعیت مناسب کمک می کند.

این آتل معمولا باید تا 10 روز بر روی بینی باقی بماند و در روز دهم توسط جراح معالج تان از روی بینی برداشته شود.

فقط این نکته را باید به خاطر داشته باشید که طی این بازه زمانی ، اسپلینت به هیچ عنوان نباید خیس یا مرطوب شود ؛ زیرا در این صورت ، استحکام و قوام خود را از دست خواهد داد.

لذا قرار گرفتن در وان حمام یا شنا کردن تا چند وقت بعد از عمل دماغ ممنوع می باشد.

همچنین 7 الی 10 روز بعد از جراحی ، باید از حمام کردن اجتناب فرمایید ؛ البته طی این دوران می توانید از گردن به پایین خود را بشویید و برای شستشوی موهای تان نیز از روش شستشوی مو در آرایشگاه ها استفاده کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مصرف الکل و سیگار بعد از جراحی

تا دو هفته پس از عمل بینی ، از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.

بهبودی پس از هر عمل جراحی انرژی زیادی از بدن می گیرد و این امر به عادت های سالم نیز بستگی دارد.

سیگار در گردش خون اختلال ایجاد می کند و باعث می شود اکسیژن و سایر مواد مغذی به ناحیه جراحی نرسند.

از آن جا که ترمیم زخم به مقدار زیادی خون غنی از اکسیژن نیاز دارد ، به جرأت می توان گفت که سیگار می تواند روند طبیعی بهبودی را مختل کند.

همچنین الکل نیز روند بهبودی را مختل می کند ، بنابراین بهتر است حداقل در مراحل اولیه بهبودی از نوشیدن الکل خودداری کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی در رابطه با کبودی و تورم صورت

کبودی و تورم از عوارض بدیهی جراحی دماغ محسوب می شوند و نگران کننده نیستند ؛ البته شما می توانید طی سه روز ابتدایی پس از عمل برای کاهش کبودی و ورم به وجود آمده و نیز جلوگیری از پیشروی آن ، از کمپرس سرد استفاده کنید به این صورت که چند عدد یخ کوچک را در میان یک حوله تمیز قرار داده و آن را به مدت 5 دقیقه بر روی بینی قرار دهید. ؛ زیرا سرما باعث انقباض رگ های خونی می شود و تورم را کاهش می دهد.
البته مراقب باشید کمپرس را مستقیما روی بینی قرار ندهید ، چرا که ممکن است به طور تصادفی باعث جابجایی استخوان یا غضروف شده و نتیجه جراحی را مخدوش کند.
علاوه بر آن می توانید از میوه های همچون آناناس و آب کرفس و هویچ استفاده کنید.