رینوپلاستی ، واژه پزشکی جراحی بینی است که با هدف بهبود ظاهر بینی و هارمونی صورت و با استفاده از تکنیک های مختلفی انجام می پذیرد. دکتر نادر موسوی جراح بینی گچساران در مقاله پیش رو توضیحاتی پیرامون عمل بینی ارئه نموده اند ؛ شما عزیزان می توانید برای کسب آگاهی کافی از این عمل پرطرفدار تا ادامه مقاله با ما همراه باشید.

جراحی بينی ، بیشتر جنبه زیبایی دارد ؛ اما در پزشکی درمانی و با هدف رفع اختلالات تنفسی یا اصلاح ناهنجاری های ناشی از ضربه یا نقص مادرزادی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

جراحی زیبایی بینی

به طور کلی زیبایی بینی ، موضوعی جذاب و در عین حال پیچیده است.

یک بینی با فرم ایده آل ، باید دارای تقارن بوده و دقیقا بین دو چشم واقع شده باشد و همچنین باید میان آن و سایر اجزای صورت ، هماهنگی و توازن وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است که هرگز بینی دو فرد متفاوت ، شبیه به هم نخواهد بود ؛ چرا که صورت هر فرد آناتومی خاص خود را دارد.

از این رو نمی توان یک فرمول کلی برای زیبایی بینی در همه افراد در نظر گرفت.

بنابراین در این جا باید اشاره داشت که برای جراحی بینی ، باید ویژگی های منحصر به فرد هر شخص ، مد نظر قرار گیرد.

با جراحی زيبايی بينی کدام نقائص ظاهری بینی را می توان برطرف کرد ؟

انواع ایرادات بینی که با جراحی بینی قابل رفع می باشد عبارتند از :

 • قوز بینی

برخی افراد بر روی پل بینی خود دارای برجستگی می باشند که این برجستگی ، اصطلاحا قوز نامیده می شود.

با انجام جراحی زیبایی بینی و صاف کردن غضروف و استخوان اضافی که منجر به پدید آمدن قوز بر روی بینی شده است ، می توان قوز بینی را مرتفع نموده و فرم ظاهری بینی را بهبود بخشید.

 • کجی بینی

گاها بینی برخی افراد ، صاف نبوده و در مرکز صورت آن ها قرار نگرفته است ؛ این اختلال می تواند ژنتیکی بوده یا این که در پی تصادف یا بیماری ایجاد شده باشد.

کجی بینی ، تنها بر ظاهر بینی تاثیر سوء نگذاشته و گاهی اوقات منجر به  بروز مشکلات تنفسی نیز می شود.

در چنین مواردی ، با جراحی بینی کج می توان علاوه بر اصلاح ساختار فیزیکی بینی و ایجاد تقارن بیشتر ؛ مشکلات تنفسی ناشی از کجی بینی را نیز برطرف نمود.

 • بینی بیش از حد بزرگ یا کوچک

منظور از بینی بیش از حد بزرگ یا برآمده ؛ این است که بینی در مقایسه با سایر مؤلفه های صورت ، بیش از حد بزرگ به نظر می رسد.

مقصود از بینی بیش از حد کوچک یا کم برآمده ؛ نیز این است که برآمدگی بینی بسیار کم بوده و در نتیجه خیلی کوچک یا حتی صاف به نظر می رسد.

در این موارد با انجام جراحی زيبايی بينی ، می توان به تنظیم پل و نوک بینی پرداخته و بدین ترتیب نمای مناسب تری برای بینی ایجاد نمود.

 • بدشکلی یا دفرمیتی نوک بینی

گاهی اوقات فقط نوک بینی می تواند در ظاهر کلی بینی تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ممکن است نوک بینی بیش از حد بزرگ بوده ، پیازی بوده یا این که شکل عجیبی داشته باشد.

در این قبیل موارد ؛ برای اصلاح نوک بینی ، نیاز به تغییر شکل یا کاهش غضروف از نوک بینی وجود دارد.

 • بزرگ بودن بیش از اندازه سوراخ های بینی

گاهی اوقات افراد دارای یک بینی با سوراخ ها یا حفره های بیش از حد بزرگ روبرو هستند ، در این موارد با جراحی بینی و کاستن از پایه واسط حفره های بینی اقدام به کاهش سایز سوراخ های بینی صورت می پذیرد.

جراحی بینی

انواع بینی

 • بینی استخوانی

بینی استخوانی ؛ دارای قوز روی پل بینی ، غضروف محکم و مقاوم و پوست نازک می باشد.

پوست نازک ، به جراح کمک می کند تا در حین عمل ؛ استخوان بینی را کاملا بتراشد و نتیجه شگفت انگیزی را ارائه دهد.

بینی استخوانی ؛ برای انواع جراحی فانتزی ، نیمه فانتزی و طبیعی ؛ گزینه ای ایده ال است.

 • بینی گوشتی

بینی گوشتی ؛ پوستی ضخیم و چرب با منافذ قابل توجه ، سوراخ و نوک بینی پهن ، تیغه ضخیم ، قسمت تحتانی وسیع و غضروف ضعیف است.

روش های جراحی بينی

به طور کلی جهت انجام جراحی بینی ، از طریق یکی از دو تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی بسته اقدام می گردد.

 • جراحی بينی باز

در جراحی بينی به روش باز ، برش هایی در داخل سوراخ های بينی ایجاد می شود ؛ البته در عین حال یک برش کوچک در کوملا ( پایه واسط بین سوراخ های بینی ) نیز زده می شود. ایجاد برش در کلوملا ، دسترسی بیشتر و بهتر به ساختار بينی را برای جراح بینی فراهم می آورد.

 • جراحی بينی بسته

در جراحی بينی به روش بسته ، برش های جراحی فقط در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند.

اگرچه در جراحی بينی بسته ، جای زخم ها و برش ها به خوبی پنهان است ؛ اما به دلیل عدم ایجاد برش در کلوملا ، دسترسی به ساختار بینی نسبت به جراحی بينی باز ؛ به مراتب محدودتر بوده و جراح بینی نمی تواند اصلاحات وسیعی را از طریق این روش بر روی بینی بیمار اعمال نماید.

در حین جراحی بينی چه اتفاقی می افتد ؟

جراحی بینی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و حدود 60 تا 90 دقیقه به طول می انجامد.

جراح بینی ؛ با توجه به وضعیت بیمار ، وسعت تغییراتی که باید بر روی بینی وی لحاظ گردد و در نهایت بر اساس صلاحدید خود ؛ از طریق یکی از تکنیک های فوق الذکر مبادرت به ایجاد برش در بینی وی نموده و جراحی را آغاز می کند.

جراح در این مرحله ، استخوان و غضروف ساختار بینی را تغییر می دهد ؛ توجه داشته باشید که راینولوژیست می تواند در حین جراحی ، اندازه بینی را نیز کاهش یا افزایش دهد.

لازم به ذکر است چنانچه نوک بينی بیمار ، بیش از حد بزرگ یا به اصطلاح کوفته ای باشد ؛ جراح اقدام به اصلاح غضروف می نماید.

همچنین راینولوژیست می تواند با پیوند غضروف ، بخشی از بینی را تقویت کند.

در پایان جراحی ، بافت بينی بخیه زده می شود و پانسمان در داخل بينی گذاشته می شود تا از خونریزی جلوگیری گردد.

در قسمت خارجی بينی نیز آتل یا اسپلینت گذاشته می شود تا از فرم جدید بينی در برابر برخورد و ضربه محافظت شود و شکل جدید بینی نیز تثبیت گردد.

جراحی زیبایی بینی ؛ توسط دکتر نادر موسوی جراح بینی گچساران

انواع مدل های جراحی بینی

 • جراحی بینی فانتزی

شکل بینی در این جراحی کوچکتر از حد معمول است ، نوک بینی به سمت بالا و پل بینی خمیده است.

بینی فانتزی ، کاملا مصنوعی به نظر می رسد زیرا پشت بینی بیش از حد خمیده است و نوک بینی بیش از حد به سمت بالا است و این موارد ، بینی را از شکل طبیعی خارج می کنند.

بینی فانتزی برای هر صورت مناسب نیست و افرادی که اجزای صورت ظریفی دارند ، گزینه مناسبی رای انجام آن خواهند بود.

 • جراحی بینی نیمه فانتزی

این جراحی ، ترکیبی از بینی طبیعی و فانتزی است.

جراح در عمل بینی نیمه فانتزی ؛ تناسب بینی را با سایر مولفه های صورت حفظ می کند ، بنابراین بینی غیر طبیعی یا فانتزی به نظر نمی رسد.

اگرچه بینی نیمه فانتزی ، کوچکتر از بینی طبیعی است ؛ اما نو آن به اندازه بینی فانتزی رو به بالا نبوده و ناحیه پشت بینی نیز فرورفتگی بینی فانتزی را ندارد.

تغییراتی که در این جراحی داده می شود ؛ علاوه بر اصلاح ظاهر و حفظ حالت طبیعی ، بالابردن نوک بینی و ایجاد قوس مختصر در دید جانبی بینی بسیار عالی است.

 • جراحی بینی طبیعی

رینوپلاستی طبیعی ؛ بر حفظ غضروف بینی ، استخوان و بافت نرم ، ایجاد تناسب و تقارن با اجزای صورت متمرکز است.

آناتومی هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است.

از این رو باید هماهنگی صورت و بینی هر فرد را نسبت به خود او در نظر گرفت.

بینی طبیعی ، مفهومی است که مناسب صورت هر فرد است.

برای داشتن بینی طبیعی ؛ معیارهایی از قبیل تقارن ، تناسب ، هارمونی و عملکرد بینی باید رعایت شود.

چه کسانی بهترین کاندیدا برای جراحی زيبايی بينی هستند ؟

 • افرادی که انتظارات منطقی و واقع بینانه از جراحی بینی دارند.
 • اشخاصی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستند.
 • افرادی که سیگار نمی کشند و در صورت سیگاری بودن ، از مدتی قبل از عمل مصرف آن را ترک کرده اند.

چه سنی برای جراحی بینی مناسب است ؟

با رسیدن به سن بلوغ ، تغییراتی در صورت ما پدید می آید ؛ لذا تا قبل از فرآیند بلوغ نباید اقدام به انجام اعمال زیبایی صورت از جمله جراحی بینی نمایید.

زیرا در صورت انجام عمل بينی پیش از پروسه بلوغ ، طبیعتا با گذشت زمان و بالا رفتن سن ؛ تغییراتی در نتیجه جراحی رخ خواهد داد و در عمده موارد نیاز به جراحی دوباره ضروری می گردد.

از این رو توصیه می شود که افراد بعد از این که دوره بلوغ را به اتمام رساندند ، مبادرت به انجام عمل زیبایی بينی نمایند تا بهترین نتایج را از این عمل جراحی اتخاذ نمایند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی بينی نمی باشند ؟

برخی عوامل باعث می شوند تا جراح به بیماران توصیه کند ، تحت جراحی بینی قرار نگیرند.

 • در صورت ابتلا به دیابت ، آرتروز ، بیماری ریه و قلبی ، اختلالات خونریزی ، آلرژی شدید ، فشار خون و کلسترول بالا و بارداری ؛ جراحی بينی انجام نمی شود.
 • همچنین در صورت استعمال دخانیات یا مصرف شدید نوشیدنی الکلی ، نباید جراحی بينی انجام گیرد.
 • توجه داشته باشید چنانچه داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید و اجازه ندارید برای 2 تا 3 روز مصرف دارو را متوقف کنید ، جراحی زیبایی بينی گزینه مناسبی برای شما نیست.

جراحی بینی

انتخاب بهترین جراح بینی

هنگامی که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرید توجه داشته باشید که به چه پزشکی مراجعه می کنید ؛ زیرا علاوه بر مبحث زیبایی ، مقوله تنفس نیز بسیار حائز اهمیت است و هرگز نباید به خاطر دستیابی به یک بينی زیبا از عملکرد حیاتی آن چشم پوشید.

یک جراح بينی ماهر و مجرب ، در عین حفظ ساختار اصلی و تنفسی بينی ؛ اقدام به اعمال اصلاحات بر روی استخوان و غضروف بينی می نماید تا عیوب ظاهری آن را نیز برطرف سازد.

بنابراین انتخاب بهترین جراح بينی ، مسئله بسیار مهمی می باشد و افراد برای کسب نتایج رضایت بخش از جراحی بينی باید این مهم را مورد توجه قرار دهند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • پس از عمل بينی ، باید تا زمانی که جراح توصیه کرده به خوبی استراحت کرده و از فعالیت بی مورد خودداری نمایید.

در زمان استراحت و هنگامی که قصد خوابیدن دارید ، باید سر شما بالاتر از شانه های تان قرار گیرد ؛ بدین منظور از چند بالش کمک بگیرید.

با بر قرارگیری سر بالاتر از حد بدن ، خونرسانی بهتر انجام شده و از ریسک لخته شدن خون در پاها جلوگیری می شود.

 • بينی و نواحی اطراف چشم ، پس از عمل دچار ورم و کبودی می شود ؛ این تورم بعد از 72 ساعت شدت یافته و پس از آن تدریجا فروکش می کند ؛ برای سرعت بخشیدن به روند کاهش کبودی و تورم به وجود آمده اقدام به قرار دادن کمپرس یخ بر روی نواحی مجاور چشم نمایید. ( کمپرس یخ را به هیچ عنوان مستقیما روی بينی قرار ندهید )
 • اسپلینت یا گچ مخصوصی بر روی بينی شما گذاشته می شود تا از شکل جدید بينی تان محافظت گردد ؛ این گچ بعد از 7 الی 10 روز پس از عمل باید توسط جراح معالج تان برداشته شود.

تا زمانی که اسپلینت را برنداشته اید ، نباید استحمام کنید ؛ البته شستن بدن در این مدت بلامانع است و موها را نیز می توان به روشی که در سالن های آرایشی متداول است شستشو داد.

 • تا چند روز ابتدایی بعد از جراحی بینی فقط مایعات و غذاهای آبکی و رقیق مثل سوپ مصرف کنید. توجه نمایید که برای نوشیدن مایعات نباید از نی استفاده شود ؛ زیرا این کار موجب ایجاد فشار زیاد به بينی می شود.
 • تا یکماه بعد از عمل بينی ، از هر گونه عینک ( طبی و آفتابی ) نباید استفاده کنید ؛ زیرا وزن عینک ، بينی را تحت فشار قرار می دهد.
 • حداقل تا 2 ماه بعد از عمل بينی ، انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین را متوقف کنید.

آیا می توان جراحی زيبایی بينی را بدون بر جای ماندن اثر زخم انجام داد ؟

بر اساس تکنیک بکار گرفته جهت انجام جراحی بینی ، می توان گفت که جای زخم در این جراحی ایجاد می شود یا خیر.

در صورت استفاده از تکنیک باز برای انجام رینوپلاستی ، شاهد آن خواهیم بود که مختصری جای زخم کمی در قاعده بينی ایجاد می شود ؛ اما از آن جا که در روش بسته ، همه برش های جراحی در داخل سوراخ های بينی ایجاد می شوند ؛ جای هیچ گونه زخم قابل مشاهده ای در خارج بینی باقی نخواهد ماند.

البته لازم به ذکر است که جای برش جراحی در روش باز ، با رعایت صحیح دستورات مراقبتی و استفاده به موقع از کرم های تجویز شده ؛ به مرور زمان و به طور کامل محو می شود و جای آن از بین می رود.

هزینه جراحی بينی

جراحی بینی در صورتی که با هدف زیبایی انجام پذیرفته باشد ، تحت پوشش بیمه قرار نخواهد داشت ؛ اما چنانچه رویکرد درمانی داشته باشد ، بیمه هزینه های آن را تقبل خواهد کرد.

به طور کلی احتساب قیمت جراحی زيبايی بينی ، مستلزم معاینه و بررسی فرد زیباجو خواهد بود ؛ زیرا هزینه نهایی این جراحی زیبایی ، متأثر از عوامل مختلفی می باشد و می تواند در هر فردی با دیگری تفاوت داشته باشد.