دستورات و مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش : جراحی گوش ، نوعی جراحی پلاستیک زیبایی است که امکان اصلاح هرگونه دفرمیتی ظاهری گوش ؛ از جمله بیرون زدگی بیش از حد گوش ها ، عدم تقارن گوش ها و مواردی از این قبیل را میسر می سازد.

کسب نتیجه رضایت بخش از این عمل جراحی ، در وهله اول وابسته به تبحر و توانمندی جراح می باشد و پس از آن به رعایت مراقبت های بعد از عمل بستگی دارد.

همچنین به جرأت می توان اذعان داشت که رعایت دستورات و مراقبت های بعد از جراحی گوش ، علاوه بر تاثیر مستقیمی که بر روی نتیجه این عمل جراحی دارد ؛ می تواند در تسریع دوره بهبودی و کوتاه شدن دوران نقاهت نیز موثر واقع گردد.

تصمیم داریم در مقاله حاضر ، مهم ترین دستورالعمل های مراقبتی که باید بعد از جراحی گوش مورد توجه قرار گیرند را برای شما تبیین کنیم.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

نکات و مراقبت های بعد از جراحی گوش

مهم ترین نکته این است که پس از انجام جراحی گوش ، وضعیت هر بیمار کاملا منحصر به فرد است اما دستورالعمل های مراقبتی بعد از جراحی در همه بیماران یکسان خواهد بود.

  • اگرچه مواجهه با مقداری تورم پس از عمل زیبایی گوش ، کاملا طبیعی است ؛ اما توجه داشته باشید که بالا نگه داشتن سر به کاهش خطر التهاب ، تورم و قرمزی بیش از حد کمک می کند.

لذا برای تسهیل جریان خون مناسب ، باید طی چندین هفته اول پس از عمل ؛ سر خود را تا حد ممکن بلند نگه داری و از پایین انداختن سر خودداری کنید.

  • بعد از جراحی زیبایی گوش ، سر و گوش شما بانداژ می شود ؛ توجه داشته باشید تا زمانی که پانسمان بر روی گوش های تان قرار دارد باید به خوبی استراحت کنید.
  • تا یک هفته پس از جراحی گوش از استحمام کردن اجتناب نمایید ؛ از 5 تا 7 روز پس از عمل ، می توانید موهای خود را با آب خنک و ترجیحا شامپوی ملایم بشویید. ( توصیه می شود موهای تان را با حوله نرم خشک کنید )
  •  بعد از این که باندها برداشته شد ، باید پشت گوش تان را با پنبه آغشته به مواد ضد عفونی کننده ؛ تمیز کنید.
  • جهت رفع تورم ناشی از عمل زیبایی گوش ، می توانید تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس یخ استفاده کنید ؛ اما مراقب باشید برای جلوگیری از سرمازدگی ، کمپرس را به مدت طولانی روی گوش قرا ر ندهید.
  • طی هفته های اولیه بعد از جراحی گوش ، لباس های راحت بپوشید. پیراهن های دکمه دار و زیپ دار توصیه می شود ، زیرا پیراهن های یقه بسته می توانند در هنگام تعویض لباس ،  به برش های جراحی آسیب برسانند و موقعیت جدید گوش ها را دستخوش تغییرات سوء قرار دهند.

هدبند مخصوص بعد از جراحی گوش

هدبندهای مخصوصی برای شما تجویز می شود که باید تا موعد تعیین شده توسط جراح معالج تان آن را بر روی گوش های خود قرار دهید. ( هدف از تجویز این هدبندها ، به این منظور است که گوش های تازه جراحی شده را پس از جراحی در موقعیت جدید نگه دارید. )

نحوه خوابیدن بعد از جراحی گوش

در رابطه با نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی گوش ، باید متذکر شد افرادی که تحت عمل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش قرار می گیرند ؛ باید در هنگام خوابیدن خیلی دقت داشته باشند و به نحوی بخوابند که فشاری به گوش هایشان وارد نشود ؛ لذا اغلب توصیه می شود که بعد از این عمل جراحی ، به صورت طاقباز بخوابید تا گوش های تان با بالش تماس نداشته باشند.

تغذیه بعد از جراحی گوش

افراد بعد از جراحی گوش و طی دوران نقاهت این عمل جراحی ، باید از مصرف غذاهای حاوی ادویه زیاد و نیز غذاهای پرنمک بپرهیزند.

باید اشاره داشت که مصرف نمک و ادویه بخصوص فلفل ، سبب افزایش ورم ناشی از جراحی می شود ؛ بنابراین علت تأکید بر عدم مصرف نمک پس از جراحی ، از این منظر می باشد.

سایر مراقبت های مهم بعد از جراحی گوش

  • پس از جراحی گوش ، افراد ممکن است در موضع عمل با مختصری مایعات آبکی و خونابه مواجه شوند ؛ این امر نباید نگران کننده باشد ، زیرا از عوارض بدیهی عمل به شمار می رود.

پزشک معالج توضیه می کند که برای پاک کردن ترشحات و خونابه ها از روی موضع جراحی شده ، صرفا از پنبه ای که به هیدروژن پراساید آغشته نموده اید استفاده نمایید و گوش های تان را پاک کنید.

توجه داشته باشید که ترشح خونابه و مایعات از گوش ها ، تنها در صورتی که میزان آن جزئی باشد نگران کننده نیست ؛ اما چنانچه وجود آن منجر به تغییر شکل ظاهری گوش ها شود حتما باید به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

  • اعمال هر گونه فشار به گوش ها طی دوره نقاهت جراحی گوش ممنوع می باشد ؛ از این رو توصیه می شود که افراد پس از این عمل جراحی ، فقط لباس دکمه دار یا زیپ دار بپوشند تا بدین ترتیب در زمان تعویض لباس ، فشاری بر گوش های شان وارد نشود.
  • مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی تا 3 هفته بعد از جراحی گوش ممنوع است.

در آخر لازم به ذکر است افرادی که تحت جراحی زیبایی گوش قرار گرفته اند ؛ می توانند 7 روز بعد از عمل ، مشروط به رعایت نکات فوق الذکر ؛ فعالیت های روزمره خود را از سر گیرند.