جراحی گوش ، نوعی جراحی پلاستیک زیبایی است که امکان اصلاح هرگونه دفرمیتی ظاهری گوش ؛ از جمله بیرون زدگی بیش از حد گوش ها ، عدم تقارن گوش ها و مواردی از این قبیل را میسر می سازد. کسب نتیجه رضایت بخش از این عمل جراحی ، در وهله اول وابسته به تبحر و توانمندی جراح می باشد و پس از آن به رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش بستگی دارد.همچنین به جرأت می توان اذعان داشت که رعایت دستورات و مراقبت های بعد از جراحی ، علاوه بر تاثیر مستقیمی که بر روی نتیجه این عمل جراحی دارد ؛ می تواند در تسریع دوره بهبودی و کوتاه شدن دوران نقاهت نیز موثر واقع گردد. تصمیم داریم در مقاله حاضر ، مهم ترین دستورالعمل های مراقبتی که باید مورد توجه قرار گیرند را برای شما تبیین کنیم.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

بلافاصله بعد از عمل

پس از انجام جراحی پزشک محل برش را بخیه زده و پانسمان خواهد کرد و بیمار پس از به هوش آمدن و ثابت شدن علائم حیاتی به بخش منتقل می شود. بعد از این مرحله زمان رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی گوش فرا می رسد. شما در این زمان باید به نکات مراقبتی زیر توجه داشته باشید.

 • در زمان بستری ممکن است بر اثر ضعف یا داشتن سرگیجه ، دارای احساس تهوع و استفراغ باشید. در این زمان بهتر است سریعا موضوع را به پرستار اطلاع دهید.
 • چندین ساعت بعد از عمل تنها با تایید و تشخیص پزشک می توانید شروع به مصرف نوشیدنی های بدون پالپ و سرد کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که چنانچه پس از نوشیدن دچار استفراغ و تهوع نشدید می توانید از روز بعد از عمل جراحی شروع به غذا خوردن کنید. استفاده از رژیم نرم و معمولی منعی ندارد. اما غیر این صورت لازم است تا زمان صلاح دید پزشک ناشتا بمانید.
 • شما باید بدانید که تنها مجاز به استفاده از دارو های که پزشکتان تجویز نموده است هستید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

نکات و مراقبت های بعد از جراحی گوش

مهم ترین نکته این است که پس از انجام پروسه ، وضعیت هر بیمار کاملا منحصر به فرد است اما دستورالعمل های مراقبتی بعد از جراحی در همه بیماران یکسان خواهد بود.

 • اگرچه مواجهه با مقداری تورم پس از عمل زیبایی گوش ، کاملا طبیعی است ؛ اما توجه داشته باشید که بالا نگه داشتن سر به کاهش خطر التهاب ، تورم و قرمزی بیش از حد کمک می کند.

لذا برای تسهیل جریان خون مناسب ، باید طی چندین هفته اول پس از عمل ؛ سر خود را تا حد ممکن بلند نگه داری و از پایین انداختن سر خودداری کنید. در ادامه در رابطه با این موضوع به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

 • بعد از جراحی زیبایی گوش ، سر و گوش شما بانداژ می شود ؛ توجه داشته باشید تا زمانی که پانسمان بر روی گوش های تان قرار دارد باید به خوبی استراحت کنید.
 • تا یک هفته پس از عمل گوش از استحمام کردن اجتناب نمایید ؛ چرا که این عمل موجب خیس شدن پانسمان و در نتیجه  بروز عفونت خواهد شد. از همین رو پزشکان توصیه می کنند در صورت نیاز در روز های ابتدایی تنها از قسمت گردن به پایین حمام کنید. شما عزیزان از 5 تا 7 روز پس از عمل ، می توانید با استفاده از تکنیک مورد استفاده در آرایشگاه ها موهای خود را فقط با آب خنک و ترجیحا شامپوی ملایم بشویید. ( توصیه می شود موهای تان را با حوله نرم خشک کنید ).
 •  بعد از این که باندها برداشته شد ، باید پشت گوش تان را با پنبه آغشته به مواد ضد عفونی کننده ؛ تمیز کنید.
 • جهت رفع تورم ناشی از عمل زیبایی گوش ، می توانید تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس یخ استفاده کنید ؛ برخی از پزشکان توصیه می کنند هر یک ساعت ، به مدت 5 دقیقه افراد از کمپرس سرد استفاده نمایند. اما  برای جلوگیری از سرمازدگی ، بهتر است هر 5 دقیقه را به چندین بخش کوچک تقسیم کنید.
 • طی هفته های اولیه ، لباس های راحت بپوشید. پیراهن های دکمه دار و زیپ دار توصیه می شود ، زیرا پیراهن های یقه بسته می توانند در هنگام تعویض لباس ،  به برش های جراحی آسیب برسانند و موقعیت جدید گوش ها را دستخوش تغییرات سوء قرار دهند.

عطسه و سرفه

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که افراد بعد از جراحي گوش و بینی با آن رو به رو می شوند، عطسه و سرفه کردن می باشد. در واقع عطسه کردن بعد از این عمل ها می تواند برای افرادی که نگران مراقبت های بعد از جراحی گوش هستند یک خطر بسیار بزرگ محسوب شود. عطسه و سرفه پس از انجام پروسه موجب ایجاد فشار بسیار زیاد به مجرای تنفسی و گوش ها می شود. همین موضوع ریسک تغییر شکل و فرم گوش را ایجاد خواهد کرد. از همین رو جهت پیشگیری از به وجود آمدن درد و عوارض جانبی بهتر است از راه دهان عطسه کنید. باز بودن دهان باعث می شود، حجم بسیار زیادی از هوا از راه دهان خارج شود و کمترین فشار به گوش ها و سر وارد شود.  لازم به ذکر است که افراد نباید تحت هیچ شرایطی در زمان عطسه یا سرفه کردن دهان خود را بسته نگه دارند.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

نحوه خوابیدن مهم ترین نکته در مراقبت های بعد از جراحی گوش

در رابطه با نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی  ، باید متذکر شد افرادی که تحت عمل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش قرار می گیرند ؛ باید در هنگام خوابیدن خیلی دقت داشته باشند و به نحوی بخوابند که فشاری به گوش هایشان وارد نشود ؛ لذا اغلب توصیه می شود که بعد از این عمل جراحی ، به صورت طاقباز بخوابید تا گوش های تان با بالش تماس نداشته باشند.

بعد از عمل گوش چه بخوریم

افراد بعد از عمل گوش و طی دوران نقاهت ، باید از مصرف غذاهای حاوی ادویه زیاد و نیز غذاهای پرنمک بپرهیزند. باید اشاره داشت که مصرف نمک و ادویه بخصوص فلفل ، سبب افزایش ورم ناشی از جراحی می شود ؛ بنابراین علت تأکید بر عدم مصرف نمک پس از عمل ، از این منظر می باشد. در حقیقت مواد غذایی مورد استفاده در دوران نقاهت گوش باید حاوی مواد معدنی و ویتامین هایی باشند که در کاهش خطر ابتلا به عفونت تاثیر گذار هستند . همچنین این مواد باید بتوانند انرژی و قدرت بدنی فرد را بیشتر کرده و به ثبات مواد مغذی ذخیره شده کمک شایانی کنند که این مواد شامل پروتئین ها ، ویتامین a ، ویتامین c و غیره هستند.

هدبند مخصوص بعد از عمل گوش

هدبندهای مخصوصی برای شما تجویز می شود که باید تا موعد تعیین شده توسط جراح معالج تان آن را بر روی گوش های خود قرار دهید. هدف از تجویز این هدبندها ، به این منظور است که گوش های تازه جراحی شده را پس از آن در موقعیت جدید نگه دارید. . علاوه بر این  افراد زیادی بر این باورند که این هدبند های مورد استفاده بعد از جراحی گوش ، همان هدبند های مورد استفاده در فصل سرما است و تفاوت چندانی با آن ها ندارد اما لازم به ذکر است که این طرز فکر اشتباه است ، زیرا جنس هد بند ها از اهمیت چندانی برخور دار نبوده و می توانند در انواع نخی ، دستمال سر ، اسکارف و یا تل پارچه ای باشند . در حقیقت استفاده از آن ها در دو هفته اول بعد از اتوپلاستی 24 ساعته است و اینکار به منظور عدم تمایل گوش ها به سمت جلو و شکل گیری آن ها در جایگاه درست صورت می گیرد . اما در دو هفته بعدی محدودیت استفاده از آن ها کمتر بوده و می توانید آن را نصف روز یعنی یا 12 ساعت در روز و یا 12 ساعت در شب در گوش خود قرار دهید البته برای اطلاع از زمان دقیق استفاده از هدبند به توصیه های پزشک خود نیز توجه کنید.

سایر مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • پس از آن، افراد ممکن است در موضع عمل با مختصری مایعات آبکی و خونابه مواجه شوند ؛ این امر نباید نگران کننده باشد ، زیرا از عوارض بدیهی عمل به شمار می رود.

پزشک معالج توضیه می کند که برای پاک کردن ترشحات و خونابه ها از روی موضع جراحی شده ، صرفا از پنبه ای که به هیدروژن پراساید آغشته نموده اید استفاده نمایید و گوش های تان را پاک کنید.

توجه داشته باشید که ترشح خونابه و مایعات از گوش ها ، تنها در صورتی که میزان آن جزئی باشد نگران کننده نیست ؛ اما چنانچه وجود آن منجر به تغییر شکل ظاهری گوش ها شود حتما باید به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

 • اعمال هر گونه فشار به گوش ها طی دوره نقاهت عمل ممنوع می باشد ؛ از این رو توصیه می شود که افراد پس از این عمل ، فقط لباس دکمه دار یا زیپ دار بپوشند تا بدین ترتیب در زمان تعویض لباس ، فشاری بر گوش های شان وارد نشود.
 • مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی تا 3 هفته  ممنوع است.
 • توصیه می شود از رفتن به استخر ، سونا ، جکوزی و شنا کردن خودداری کنید.

در آخر لازم به ذکر است افرادی که تحت جراحی زیبایی گوش قرار گرفته اند ؛ می توانند 7 روز بعد از عمل ، مشروط به رعایت نکات فوق الذکر ؛ فعالیت های روزمره خود را از سر گیرند.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

لیستی از انتظارات بعد از جراحی گوش :

میزان ورم بعد از عمل گوش :

شدت تورم در افراد با یکدیگر بسیار متفاوت خواهد بود در نتیجه هرگز میزان ورم مشاهده شده را با دیگری مقایسه نکنید. ورم به وجود آمده در چند روز ابتدایی به طور کامل برطرف می شود.برای تسریع بخشیدن این حالت همانطور که قبلا اشاره شده است می توان کارهایی از قبیل بالا نگه داشتن سر و یا استفاده از کمپرس سرد را انجام داد که خیلی سریعتر این شرایط برای شما برطرف شود.

کبودی پس از عمل گوش :

یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی گوش به درمان و برطرف شدن کبودی ها مرتبط خواهد بود. میزان و مقدار به وجود آمده بسته به بیمار دارد و در هر فرد به طور انحصاری مشاهده می شود. مدت زمان بهبود این شرایط نیز به دو الی سه هفته ابتدایی به طور کامل برطرف خواهد شد.

بی حسی در پی اتمام اتوپلاستی :

درست است که عمل زیبایی گوش را روندی سرپایی تلقی می کنند اما عمدتا این امکان وجود دارد که به علت استفاده از داروی بیهوشی ، گوش ها بی حس شده باشند. این حالت رخ داده کاملا طبیعی است و در مراقبت های بعد از جراحی گوش می تواند به طور کامل بهتر شود. استفاده از داروهای بیهوشی به طور کل برای این مورد انجام قرار می گیرد که فرد در حین بهبود شکل کلی درد و ناراحتی را احساس نکند. بی حس شدن آن ها بعد از اتمام فرآیند به کاهش درد می تواند کمک کند.

افسردگی بعد از جراحی گوش :

در تعداد اندکی از بیماران این حالت مشاهده شده است که بعد از اتمام اتوپلاستی فرد دچار افسردگی شده باشد. به علت اینکه پس از تمام شدن جراحی زیبایی گوش فرد با کبودی و تورم مواجه شده و به طور کامل قادر به دیدن نتیجه نهایی نخواهد بود ؛ این حالت ها زمینه ساز بروز افسردگی مقطعی برای شخص خواهد بود.

استفاده از داروها بعد از عمل زیبایی گوش :

در مراقبت های بعد از جراحی گوش اقداماتی جهت تسکین درد و یا بهبود برخی عارضه های احتمال دکتر برای شما مصرف برخی از داروها را توصیه خواهد کرد. استفاده از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از عفونت های احتمالی که ممکن است بعد از اتمام روند به وجود بیاید. توصیه به مسکن های احتمالی جهت درد های ناشی از تغییرات به وجود آمده. جهت تقویت فرد می توان استفاده از برخی مولتی ویتامین ها را در دوره نقاهت شروع کرد.

برخورد آب با گوش ها :

بعد از اعمال تغییرات خواسته شده توسط فرد متقاضی گوش ها دارای بخیه بوده و با وجود این وضعیت همچنان فرد قادر است که نتیجه به دست آمده را روئیت کند. در دوره نقاهت بهتر است که برای مدتی که بخیه ها بر روی گوش باقیمانده است از تماس آب با آنان خودداری کنید. زیرا گرما و آب می تواند زمینه ساز بروز عفونت و التهاب بیشتر شود. البته باید بدانید نحوه استحمام بعد از اتوتوپلاستی به گونه ای است که پزشک انجام آن را تا زمانی که بخیه های گوش به طور کامل جذب نشده باشند و یا بخیه های غیر جذبی نیز از گوش بیمار کشیده نشده باشند ممنوع اعلام می کند زیرا اینکار به جز ایجاد عفونت داخلی در گوش نتیجه ی دیگری را به همراه نخواهد داشت .