بعد از جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی نیاز است نکاتی را تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی پلک انجام دهید. این نکات را معمولا پزشک بعد از جراحی به شما می گوید. اما در صورتی که این نکات را فراموش کرده باشید یا می خواهید بیشتر از نکات گفته شده بدانید و دوره نقاهت خود را سریع تر بگذرانید می توانید از مقاله پیش رو استفاده کنید. ما در این مقاله بیان می کنیم که چرا انجام مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک اهمیت بالایی دارد و اینکه در این زمان باید چه نکاتی را رعایت کنید پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

اهمیت مراقبت های بعد از جراحی پلک

همانقدر که خود بیمار و جراح در نتیجه عمل تاثیر دارند، مراقبت های بعد از جراحی پلک نیز از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد به عنوان مثال در صورتی که پس از بلفاروپلاستی شما ندانسته کاری را انجام دهید ممکن است برایتان اتفاق ناگواری پیش بیاید، از همین رو پزشکان قبل از مرخص کردن شما نکاتی را گوش زد می کند و از شما می خواهد که آن ها را به طور کامل رعایت کنید.
لازم به ذکر است که قبل از هر چیزی به یاد داشته باشید که برای بهبودی و مشاهده نتیجه عمل شما نیاز به زمان دارید و بهبودی در زمان کم امکان پذیر نمی باشد از همین رو به سرعت قضاوت نکنید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

  • داشتن همراه

از آنجایی که این پروسه بر روی چشم ها انجام می شود و پس از انجام آن بر روی چشم ها پانسمان قرار داده خواهد شد، چشم ها به طور کامل باز نمی شود. به همین علت باید شخصی باشد که شما را تا خانه برساند. همچنین بهتر است همراه شما تا یک الی دو روز بعد از مرخص شدن نیز همراه شما باشد، چرا که بیشترین درد و ناراحتی مربوط به چند روز اول است و به مرور زمان کاهش یافته و برطرف خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

  • حمام کردن

یکی از مهم ترین موارد مراقبت های بعد از جراحی پلک استحمام می باشد. به طور معمول بخیه ها یک الی دو هفته بعد از عمل کشیده می شوند، پس بهتر است تا زمانی که گاز، پانسمان یا نوار های استری بر روی چشم های شما هستند از استحمام کامل خودداری فرماید و صرفاً شستشوی بدن را از گردن به پایین انجام دهید. برای شستشوی مو ها نیز توصیه می شود از تکنیک آرایشگر ها استفاده کنید و مو های خود را بشوید. لازم به گفت است که در این حین از تماس کف و آب به چشم ها جداخودداری فرمایید.
پس از برداشتن پانسمان ها و بهبودی کم می توانید به طور کامل حمام کنید و برای شستشوی مو ها از شامپو استفاده کنید.

  • زمان بهبود زخم

باید توجه داشته باشید که در جراحی زیبایی پلک لایه ها و بافت های زیرین پوست دست خوش تغییرات بسیار زیادی قرار می گیرند از همین بابت بهبود زخم ها به زمان بسیار زیادی احتیاج دارد. پروسه ترمیم لایه های زیرین پوست پلک کمی طولانی تر و کند تر می باشد به همین خاطر است که پس از عمل پلک ها کمی سخت و منقبض شده به نظر می آیند و فرد نمی تواند به طور کامل پلک هایش را باز کند. اما باید بدانید که بعد از حدود 4 تا 6 ماه این مشکل برطرف خواهد شد.

  • شستشوی صورت

همانطور که گفته شد تا زمانی که پانسمان بر روی چشم ها است بهتر است با آب تماس نداشته باشید و تنها اطراف محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید. پس از آن نیز می توانید برای تمیز کردن محل جراحی از آب و صابون و ماساژ بسیار کم برای شستشو استفاده کنید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

  • لنز

در صورتی که از لنز استفاده می کنید باید بدانید که بهتر است تا قبل از بهبودی کامل آن ها را کنار بگذارید. اما به طور کل با اجازه پزشک می توانید بعد از دو هفته بر روی چشم های خود قرار دهید.

  • عدم ایجاد فشار

بهتر است در دو هفته اول بعد از جراحی از مالیدن و فشار دادن چشم ها بپرهیزید همچنین در شب، هنگام خواب یا استحرات از چشم بند ها استفاده نکنید. چرا استفاده از آن باعث ایجاد فشار بر روی چشم ها می شود.

  • مصرف دارو

مهم ترین نکته در مراقبت های بعد از جراحی پلک مصرف به موقع و منظم دارو ها می باشد. پزشک پس از جراحی برای کاهش درد و افزایش سرعت بهبودی دارو های را برای شما تجویز می کند که بهتر است آن ها را به موقع و مرتب استفاده کنید.