قاعدتا یک جراح حاذق و توانمند که تجربیات موفقیت آمیز فراوانی در زمینه تزریق ژل دارد ، حصول نتایج قابل قبول از تزريق را تا حدود قابل توجهی ممکن می سازد. اما نباید از این موضوع غافل شد که دستیابی به نتیجه ایده آل از تزريق ، پس از آن که مستلزم انتخاب صحیح جراح می باشد ؛ وابسته به رعایت صحیح مراقبت های بعد از تزریق ژل نیز می باشد و به میزان قابل ملاحظه ای به این امر بستگی دارد. از همین رو در این مقاله از دکتر نادر موسوی ، بهترین جراح پلاستیک گچساران ،تلاش داریم تا مهم ترین نکات مراقبتی بعد از تزریق ژل را برای شما بیان کنیم.

مراقبت های بعد از تزریق ژل - مراقبت های بعد از تزریق ژل

 

از تزريق ژل ، می توان به عنوان یکی از روش های موثر در راستای رفع خطوط و چین و چروک های پوستی و نیز برجسته سازی برخی نقاط صورت از جمله گونه ها و لب ها و نهایتا جوانسازی پوست اشاره نمود. لذا زیباجویانی که تمایل به رفع چین و چروک از پوست خود یا حجیم سازی لب و گونه های شان دارند ، می توانند با تزريق به صورت ، به مقاصد خود دست یافته و بر جذابیت چهره شان بیفزایند. طبعا کسب نتایج مطلوب از تزریقات زیبایی ، نظیر تزريق ژل ، پیش از هر چیز در گرو انتخاب صحیح جراح و پزشکی می باشد که قرار است تزريق را انجام دهد. از این رو بهترین دکتر زیبایی گچساران ، پس از انجام فرآیند ، دستورالعمل هایی را تحت عنوان مراقبت های بعد از تزریق ژل در اختیار بیمار گذارده و توصیه می کند که از آن ها به درستی تبعیت گردد ؛ زیرا دنبال کردن دقیق دستورات ، در حصول نتایج بهینه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

کبودی و تورم

ریسک مواجهه با ورم و کبودی پس از تزريق در موضع مورد نظر ، امری بدیهی بوده و جای نگرانی ندارد. به طور کلی جهت کمک به کنترل آن و نیز پیشگیری از پیشرفت آن ، استفاده از کمپرس یخ بر روی ناحیه تزريق توصیه می شود.

مصرف دارو

پزشک معالج شما به منظور جلوگیری از بروز عفونت و نیز در راستای تسکین درد احتمالی ناشی از تزریق ، داروهایی را برای شما تجویز می کنند که باید به طور مرتب و سر وقت مصرف نمایید.

نحوه خوابیدن

یکی از مراقبت های بعد از تزریق ژل که اهمیت زیادی دارد ، نحوه خوابیدن است. بعد از تزريق ژل و در زمان استراحت بهتر است زیر سرتان 2 عدد بالشت کوچک قرار دید و بین سر و قفسه سینه خود یک زاویه 30 درجه ایجاد کنید و اگر امکان دارد به صورت طاق باز به پشت بخوابید به طوری که قفسه سینه و شکم شما به سمت بالا باشد ، تا صورت با بالش هیچ گونه تماسی نداشته باشد. زیرا مدل های دیگر ممکن است به صورت فشار بسیار زیادی وارد کنند. این مدل خوابیدن حداقل باید تا دو هفته ادامه یابد. البته لازم به ذکر است که زمانی که شما در خواب هستید ممکن است حرکت کنید و به پهلو ها یا روی شکم بخوابید به همین علت توصیه می شود قبل از خواب شرایط را طوری فراهم کنید که جلو حرکت اضافه شما گرفته شود. خوابیدن بر روی صورت در شرایطی که ژل هنوز جای خود را بر روی صورت پیدا و تثبیت نکرده است ممکن است باعث جا به جا شدن ژل و از بین رفتن نتایج مطلوب کار شود. همچنین خم کردن و پایین انداختن سر پس از تزريق تا مدت زمانی که بهترین جراح پلاستیک صورت در گچساران ، توصیه می کند ممنوع می باشد.

ورزش

یکی از موارد مراقبت های بعد از تزریق ژل عدم داشتن فعالیت ورزشی و شدید است. در روزی که تزريق انجام می شود به هیچ وجه نباید فعالیت ورزشی ، سنگین و شدید انجام دهید. زیرا انجام هرگونه فعالیت زیاد و شدید باعث می شود ضربان قلب بالا رود و در نتیجه فشار خون و میزان گردش آن افزایش پیدا کند که این مسئله برای نتیجه نهایی تزریق مضر می باشد.
عزیزانی که تزريق ژل انجام داده اند می توانند یک روز بعد از آن به تمامی کار های روز مره خود برسند.

 

مراقبت های بعد از تزریق ژل - دکتر نادر موسوی

خوردن و نوشیدن

یکی از توصیه های مراقبت های بعد از تزریق ژل این است که در این زمان مقدار بسیار زیادی اب مصرف کنید. هر چقدر مقدار آب بدن بیشتر باشد ، روند بهبودی تسریع پیدا کرده و نتیجه ایده آل تر می شود.
توصیه می شود به صورت همزمان از مصرف فست فود ها و غذاهایی که دارای نمک بسیار زیاد هستند اجتناب فرمایید. این عمل را تا چندین روز بعد از تزريق نیز انجام دهید. رعایت نکردن این نکته باعث می شود عوارض جانبی ناشی از آن به شکل نامناسب و ناخوشایندی رخ دهند. شما می توانید از میوه های همچون آناناس که باعث کاهش میزان کبودی می شود استفاده کنید.

درد و التهاب

رویارویی با التهاب ، سرخی و درد در ناحیه تزریق شده ، مسئله ای عادی است و به تدریج و طی چند روز برطرف می گردد. تا چند وقت پس از تزريق ، به طور کلی باید از دستکاری کردن و نیز ماساژ موضع تزریق اجتناب نمایید.

مصرف الکل و دخانیات

یکی از نکاتی که هم در اقدامات قبل و هم در مراقبت های بعد از تزریق ژل گفته می شود عدم مصرف الکل و دخانیات می باشد. نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف سیگار موجب افزایش میزان کبودی و ورم صورت می شود از همین رو توصیه می شود حداقل به مدت یک هفته قبل و بعد از تزريق از مصرف آن خووداری شود. البته لازم به ذکر است که برای این کار هیچ مانعی وجود ندارد و حتی افراد می توانند بعد از ترک مجدداً سیگار بکشند اما نباید فراموش کنند که سیگار کشیدن یا مصرف الکل یک تهدید بسیار بزرگ برای سلامتی است و بر روی خشک شدن پوست نقش بسیار زیادی دارد. افرادی که عمل زیبایی انجام می دهند یا به زیبایی اهمیت بسیار زیادی می دهند باید بدانند که سیگار یک تهدید برای زیبایی است به همین علت بهتر است به طور کامل قید سیگار را بزنند.

شستشوی صورت

در این خصوص باید مطابق نظر پزشک تان عمل کنید و در نهایت در صورت صلاحدید و نیز مطابق دستورالعمل ایشان مبادرت به شستن صورت خود کنید. استحمام با آب خیلی گرم و همچنین رفتن به استخر و سونا ، حداقل تا 2 هفته بعد از تزريق ممنوع است.

 

مراقبت های بعد از تزریق ژل - دکتر نادر موسوی

دارو های انعقاد خون

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از تزریق ژل استفاده نکردن از دارو های انعقاد خون مانند آسپرین و آ دویل می باشد؛ زیرا این دارو ها می توانند احتمال کبودی را در صورت افراد افزایش دهند. زمانی که خون بیش از حد در بدن جریان پیدا کند و متوقف نشود ، مویرگ ها به خود حالت برجستگی می گیرند و خود را بر روی پوست نشان می دهند. در نتیجه میزان کبودی بر روی پوست افزایش پیدا می کند. از همین رو قبل و بعد از تزريق توصیه می شود از مصرف آن ها جدا خودداری شود.

تاول تبخالی

مهم ترین نکته در مراقبت های بعد از تزریق ژل استفاده از دارو های ضد ویروس می باشد. در صورتی که بعد از تزريق بر روی پوست خود تاول تبخالی یا عفونت های تبخالی مشاهده کردید بهتر است سریعا از این نوع دارو ها استفاده کنید و به هیچ وجه به آن دست نزنید.

آفتاب و گرما

شما باید به مدت 72 ساعت از تابش نور خورشید و گرما دور بمانید. اما در صورتی که قصد خروج از منزل را دارید حتماً از کرم های ضد آفتاب که دارای SPF بالاتر از 30 هستند استفاده کنید و همچنین برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید بهتر است از یک کلاه استفاده کنید. لازم به ذکر است که کلاه نباید بر روی پیشانی یا مناطق تزريق روی پوست صورت شما فشار ایجاد کند.