اتوپلاستی ( جراحی زیبایی گوش ) به منظور تغییر شکل ، حالت یا سایز گوش ها انجام می شود. این پروسه ، پس از آن که دوره رشد گوش تکمیل شد ( معمولا پس از 5 سالگی ) می تواند انجام شود. برای انجام جراحی گوش در گچساران ، می توانید به دکتر نادر موسوی ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی گچساران مراجعه نمایید.

 

جراحی گوش در گچساران - دکتر نادر موسوی

دلایل انجام جراحی گوش در گچساران

 • اگر گوش یا گوش ها بیش از حد برجسته باشند.
 • اگر اندازه گوش ها نسبت به سر بزرگتر باشند.
 • عدم رضایت از نتیجه اتوپلاستی پیشین

لازم به ذکراست که برای ایجاد تقارن ، عمل زیبایی گوش بر روی هر دو گوش انجام می شود.

انواع مختلف عمل گوش

 1. جراحی افزایشی گوش : برخی از افراد ممکن است گوش های کوچک یا تکامل نیافته ای داشته باشند ؛ در این موارد به منظور افزایش سایز گوش ، جراحی گوش در گچساران انجام می شود.
 2. جراحی کاهشی گوش : گوش های برخی افراد از سایز طبیعی بزرگ تر هستند ؛ به همین منظور برای کاهش دادن اندازه آن ها ، جراحی انجام می دهند.
 3. عمل گوش برجسته و بیرون زده : در این جراحی ، از بیرون زدگی و برجستگی گوش ها کاسته شده و به سر نزدیک تر می شود. ناگفته نماند که عمل اتوپلاستی ، محل قراری گیری گوش را تغییر نمی دهد و بر حس شنوایی تأثیری نمی گذارد.

سن مناسب برای جراحی گوش

باید بدانید که جراحی زیبایی گوش در کودکان زیر 5 سال ، معمولاً توصیه نمی ‌شود . دلایل اصلی این ممنوعیت عبارتند از:

رشد و تکامل : گوش ‌های کودکان در این بازه سنی هنوز در حال رشد و تکامل هستند . ساختار گوش ‌ها در این سنین ، هنوز ثابت نیست و ممکن است شکل و اندازه آنها به طور طبیعی تغییر کند.

خطرات جراحی : جراحی در سنین زیر 5 سال با خطرات و عوارض بیشتری همراه است . این امر به دلیل حساسیت بیشتر در جراحی و همچنین احتمال بالای نیاز به بیهوشی عمومی است که برای کودکان خطرناک تر است.

پذیرش روانی : کودکان در سنین زیر 5 سال به طور کلی قابلیت درک کامل پروسه جراحی و عواقب آن را ندارند که این موضوع اندکی اذیت کننده است .

بنابراین در نظر داشته باشید که اتوپلاستی در کودکان زیر 5 سال تنها در موارد استثنایی انجام می شود . در هر صورت، تصمیم نهایی برای انجام جراحی باید توسط پزشک متخصص گرفته شود که با شرایط و نیازهای خاص هر فرد آشنا است.

جراحی زیبایی گوش در بزرگسالان

زمان مناسب : برای بزرگسالان ، جراحی زیبایی گوش معمولاً در هر زمانی که احساس نیاز به تغییرات ظاهری در فرد حس می شود قابل انجام است که معمولاً پس از اتمام رشد فیزیکی (در حدود ۱۸ سالگی) بهترین زمان برای این جراحی است.

 مزایا : انجام این پروسه زیبایی برای بزرگسالان می ‌تواند بهبود ظاهر و اعتماد به نفس را فراهم کند . این ممکن است به افراد کمک کند که از خودشان راضی ‌تر باشند و احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

فرآیند جراحی گوش

نخستین قدم ، انتخاب بهترین جراح اتوپلاستی در گچساران است.

 • پزشک طی جلسه تعیین شده ، سوابق پزشکی شما را بررسی می کند و از گوش معاینه های لازم را انجام می دهد.
 • در ادامه جلسه مشاوره ، هدف خود از انجام جراحی گوش در گچساران را مطرح کنید.
 • پیش از جراحی بهتر است آسپرین ، داروهای ضدالتهاب و مکمل های گیاهی را که خونریزی را افزایش می دهند ، مصرف نکنید.
 • پیشنهاد می شود که مدتی قبل از جراحی سیگار کشیدن و استعمال دخانیات را کنار بگذارید.

جراحی زیبایی گـوش در گچساران چگونه انجام می شود ؟

بنا به تشخیص پزشک ، بیمار تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی قرار می گیرد. با توجه به هدف از انجام اتوپلاستی و اصلاحات مورد نیاز ، تکنیک های متفاوتی را می توان اتخاذ کرد. تکنیک انتخاب شده ، محل ایجاد برش ها را مشخص می کند. بهترین دکتر گوش و حلق و بینی در گچساران ، امکان دارد در یکی از دو محل زیر برش را ایجاد کند :

 1. پشت گوش بیمار
 2. در محدوده چین خوردگی داخلی گوش

پس از ایجاد برش ها ، پزشک غضروف ها و پوست اضافی را بر می دارد ؛ سپس غضروف گوش را به حالت مناسب تغییر می دهد و فرم و شکل آن را به وسیله بخیه های داخلی ، حفظ می کند. عموما پروسه جراحی گوش در گچساران ، حدود 2 ساعت زمان می برد.

 

جراحی گوش در گچساران - دکتر نادر موسوی

 

مراقبت های پس از عمل گـوش

 • بعد از پایان یافتن عمل زیبایی گوش ، گوش ها پانسمان می شوند.
 • ممکن است کمی درد و سوزش احساس کنید. در این صورت می توانید طبق تجویز پزشک داروی مسکن مصرف کنید ؛ اگر با مصرف مسکن میزان درد کاهش نیافت ، با پزشک معالج خود تماس حاصل فرمایید.
 • به منظور محافظت از گوش ها در برابر فشار ، به روی پهلو نخوابید ؛ همچنین سعی کنید محل برش ها و جراحت ها را مالش ندهید.
 • ترجیحا در طول دوران نقاهت بعد از عمل اتوپلاستی در گچساران ، لباس دکمه دار بپوشید تا برای تعویض لباس دچار مشکل نشوید.
 • پس از کشیدن بخیه ها توسط پزشک ، گوش ها ملتهب و متورم هستند.
 • به منظور این که در خواب از تکان خوردن گوش ها جلوگیری کنید ؛ به مدت چند هفته ، هنگام خواب از هدبند مناسب استفاده نمایید.

جراحی گوش بدون تیغ و برش

برخی از جراحی ها بدون ایجاد برش در محل مورد نظر انجام می شوند. در خلال جراحی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی گچساران ، سوزنی را وارد غضروف گوش می کند و با این عمل ، سبب افزایش انعطاف پذیری آن می شود. پس از آن با استفاده از بخیه جراحی ، به تغییر یا اصلاح شکل و فرم گوش می پردازد ؛ البته این روش ، برای تمام افراد مناسب نیست. به طور مثال اگر برجستگی گوش های یک فرد ، ناشی از وجود غضروف اضافه در قسمت حلزونی گوش باشد ؛ برای برطرف کردن این اختلال باید روند اتوپلاستی معمول انجام پذیرد. لازم به ذکر است که دوره ریکاوری این نوع جراحی ، کوتاه مدت است.

اتوپلاستی گوش در سنین پایین

غضروف های گوش در سنین پایین انعطاف پذیری بیشتری دارند ؛ به همین دلیل بهتر است جراحی گوش در دوران کودکی انجام شود. به این صورت فرم دهی به گوش آسان تر بوده و شرایط روانی که کودک به دلیل ظاهر گوش های خود تحمل می کند در همان سن برطرف می شود. البته لازم است این نکته را بدانید که عمل گوش در هر سنی قابل انجام می باشد.

اقدامات قبل از جراحی گوش در گچساران

 • روز عمل لازم است ناشتا باشید و از 6 الی 8 ساعت قبل چیزی میل نکنید.
 • شب قبل از عمل حمام کنید و شام سبکی میل نمایید.
 • از مصرف الکل و استعمال دخانیات حداقل یک هفته قبل از عمل پرهیز کنید.
 • آزمایش های روتینی که برای شما تجویز می شود را انجام دهید و روز عمل همراه خود داشته باشید.
 • از مصرف داروهایی که موجب رقیق شدن خون می شود اجتناب نمایید.

نتیجه نهایی جراحی زیبایی گوش چه زمان قابل مشاهده می باشد ؟

بعد از پایان عمل ، یک باند بر روی گوش ها قرار می گیرد. ممکن است برخی بیماران به دلیل کنجکاوی و مشاهده نتیجه عمل باند را دستکاری و بلند کنند که این کار بسیار اشتباه بوده و ممکن است موجب بروز عفونت و یا تغییر در نتیجه نهایی عمل شود. به همین دلیل ، لازم است برای دیدن فرم نهایی گوش ها تا زمانی که بانداژ توسط پزشک برداشته می شود ، صبر نمایید. زمانی که پانسمان گوش باز می شود ، گوش ها هنوز التهاب و تورم دارند ، اما با این حال فرم کلی آن قابل مشاهده می باشد ؛ بنابراین برای دیدن نتیجه نهایی جراحی گوش در گچساران ، لازم است مدتی صبر نمایید تا ورم ناشی از جراحی فروکش کند.

نگاهی جامع بر عوارض پر خطر و بی خطر اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش ممکن است با عوارض مختلفی همراه باشد ، برخی از این عوارض پر خطر تر و برخی کم‌ خطر تر هستند. در ادامه ، عوارض پرخطر و کم‌ خطر جراحی زیبایی گوش را معرفی می‌ کنم:

عوارض پرخطر:

عفونت : عفونت یکی از عوارض پرخطر جراحی می باشد که ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله از ضدعفونی نکردن صحیح گوش یا مراعات نکردن بهداشت پانسمان ها ایجاد شود. این عارضه در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی ، چه در جراحی زیبایی گوش و چه در سایر جراحی ها ایجاد می شود .

خونریزی : خونریزی ممکن است به‌ عنوان عارضه ‌ای از جراحی ظاهر شود و عدم توقف آن در طولانی مدت می تواند به عنوان عامل خطرناکی به شمار آید که نیاز به مداخله فوری پزشکی دارد.

تورم : تورم و ورم نیز پس از جراحی به ‌صورت عارضه ‌ای طبیعی اتفاق می افتد ، اما درصورت عدم مراقبت از گوش ها می‌ تواند تشدید یابد و با گذر زمان بهبودی در آن حاصل نشود.

عوارض کم ‌خطر :

بی حسی موقتی گوش ها : ممکن است پس از جراحی ، توانایی حس گوش ها اندکی سخت بوده اما این تغییرات معمولاً موقت بوده و به مرور زمان از بین خواهند رفت .

اسکار : در برخی موارد ، ممکن است پس از جراحی ، اسکار ها (نشان ‌های جای جراحی) بر روی پوست ظاهر شود ، اما این امر معمولاً با استفاده از روش ‌های مناسب جلوگیری و مدیریت می ‌شود.

به علاوه ، همواره باید به دقت به توصیه‌ های پزشک پس از جراحی توجه شود تا احتمال وقوع عوارض را کمینه کرده و فرآیند بهبودی بهتری را تسهیل کند.

آیا جراحی زیبایی گوش درد دارد ؟

به هر حال هر عملی که با ایجاد برش و بخیه همراه باشد تا حدودی با درد همراه است اما میزان درد در عمل های جراحی متفاوت می باشد. نمی توان گفت جراحی زیبایی گوش در گچساران ، هیچ دردی ندارد ، اما میزان درد این عمل بسیار کم و قابل تحمل می باشد که با داروهایی که تجویز می شود قابل کنترل است. بیشتر بیمارانی که تحت این جراحی قرار گرفته اند ، شکایت زیادی از درد و ناراحتی بعد از عمل ندارند.

مزیت جراحی اتوپلاستی در گچساران

انجام این جراحی از امنیت بالایی برخوردار می باشد و بهترین جراح گوش گچساران ، می تواند از لحاظ زیبایی و درمانی بسیاری از مشکلات گوش را برطرف کند. ممکن است بسیاری از کودکان به دلیل ظاهر گوش های خود در مدرسه مورد تمسخر قرار بگیرند که با انجام عمل زیبایی گوش ها می توانند اعتماد به نفس خود را به دست آورند. همچنین انجام این عمل در بزرگسالی می تواند وضعیت روانی و احساسی افراد را تغییر دهد و موجب رضایت آن ها از ظاهرشان شود. برش هایی که در طول این جراحی ایجاد می شود در پشت گوش بوده به همین دلیل به راحتی قابل مشاهده نیست و بعد از مدتی نیز آثار آن محو خواهد شد.

چگونه بعد از جراحی گوش آن ها را تمیز کنیم؟

لازم به ذکر است که نحوه تمیز کردن گوش ها بعد از عمل ، در نتیجه آن تاثیرگذار است و به همین دلیل ، خیلی مهم است و بایستی بطور اصولی انجام شود. برای این کار می توانید محلول پراکسید هیدروژن به کار ببرید و با آغشته کردن گوش پاک کن به این ترکیب ، بخیه ها و نواحی جراحی شده را ضد عفونی نمایید. توجه داشته باشید حین این کار ، فشار زیادی به بخیه ها وارد نشود ، چون می تواند منجر پاره شدن آن ها شود. به منظور جلوگیری از عفونت می توانید روزی سه مرتبه این کار را تکرار کنید. علاوه بر این ، به سایر نکات مراقبتی نیز توجه نمایید.

راهکارهای مقابله با خارش بعد از جراحی گوش

ممکن است بعد از عمل زیبایی گوش ، دچار خارش در نواحی مذکور شوید ؛ برای مقابله با آن راهکارهای زیادی وجود دارند. منشع خارش و درد از بخیه هاست و می توان آن را درمان و کنترل کرد. برای پیشگیری از تشدید این عوارض احتمالی ، بایستی بخیه ها را مرتب تمیز کنید و با استفاده از پمادهای توصیه شده ، از خشک شدن محل آنها جلوگیری نمایید. برای پیشگیری از عفونت ، می توانید از داروهای تجویز شده و برای کنترل درد از مسکن استفاده کنید. اگر احساس کردید دردتان زیاد و غیرقابل کنترل است ، حتماً پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید.

برگشت گوش به حالت اول بعد از جراحی گوش

یکی از مهم ترین دغدغه های بیماران این است که آیا بعد از جراحی زیبایی گوش به دلیل عدم رعایت و مراقبت های اولیه بعد از جراحی گوش ، امکان بازگشت گوش به وضعیت قبل از عمل وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال می گویم که گوش بر خلاف بینی اگر در دوران کودکی عمل شود رشد نکرده و تغییر شکل نمی یابد. پس جای نگرانی در این مورد نیست. اما برای بهتر شدن ذهنتان بهتر است نگهداری پس از جراحی زیبایی گوش را به درستی انجام دهید و هنگام خواب از هد بند استفاده کنید تا گوش ها در جای اصلی خود قرار بگیرند و تغییر نکنند.

آیا یافتن بهترین جراح گوش برای انجام عمل گوش اهمیت دارد؟

یافتن جراح گوشی که تخصص و مهارت زیادی در زمینه عمل زیبایی گوش داشته باشد و تمام حرفه اش بر روی جراحی گوش متمرکز باشد ، یک قانون محسوب نمی شود ، اما امری پسندیده است.  جراح گوش انتخابی باید بتواند بیماری یا آسیب بد گوش را درمان کند و در خلق آثاری زیبا و بی عیب و نقص متخصص باشد. جراحان زیبایی زیادی وجود دارند که جراحی گوش را انجام می دهند ، اما این بدان معنا نیست که این پزشکان در نوع جراحی مورد نیاز شما تخصص کامل دارند و می توانند نتایج خوبی برای شما ایجاد کنند . پزشکان متخصص جراحی صورت و گوش می توانند تحت شرایط خاصی اتوپلاستی را انجام دهند و در این زمینه آموزش های ویژه ای ببینند . در نهایت برای انتخاب پزشک ، بیماران باید با جراح گوش خود صحبت شخصی داشته باشند تا انتظارات خود را در این زمینه بیان کنند.

هزینه جراحی گوش در گچساران

هزینه عمل زیبایی گوش در گچساران به المان های مختلفی وابسته است ، لذا برای محاسبه آن حتما باید فرد مورد ارزیابی و معاینه قرار گیرد.

آیا نتیجه عمل گوش دائمی است ؟

بله ؛ پس از باز کردن پانسمان گوش ، شما متوجه تغییرات اعمال شده می شوید که این تغییرات ، دائمی هستند.