آشنایی کامل با جراحی پلک

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ؛ نوعی جراحی پلاستیک زیبایی است که با هدف از بین بردن پوست یا چربی اضافی پلک ها که سبب پف یا افتادگی پلک ها می شوند ، انجام می پذیرد.

به طور کلی عمل بلفاروپلاستی ، می تواند تاثیر قابل توجهی بر زیبایی صورت گذاشته و چهره ای جوان تر و شاداب تر را برای افراد به ارمغان آورد.

چشم ؛ نقطه کانونی چهره و یکی از اولین ویژگی هایی است که دیگران هنگام ملاقات با شما در وهله اول ، متوجه آن می شوند. چشم نه تنها دریچه ای برای دیدن محیط پیرامون است ، بلکه بیانگر سن و حالات روحی نیز می باشد.

به طور کلی چشم ها اولین مولفه صورت هستند که نشانه ها و علائم پیری و افزایش سن را به وضوح نمایش می دهند. تا جایی که با بالا رفتن سن و کاهش یا فقدان خاصیت انعطاف پذیری پوست و سستی عضلات ، شاهد آن هستیم که پلک ها حالتی پف آلود و افتاده به خود گرفته و طراوت و شادابی خود را از دست می دهند و شما را مسن تر از آن چه که در واقعیت هستید نشان می دهند.

البته ناگفته نماند که پدایش نشانه های پیری در چشم ها و پلک ها همواره ناشی از افزایش سن نبوده و گاها وراثت و پاره ای عوامل محیطی مانند رژیم غذایی نادرست ، قرارگرفتن مستقیم زیر نور خورشید به مدت طولانی و غیره ؛ نیز در بروز آن دخیل هستند.

بهترین گزینه برای رفع علائم پیری از پلک ها ؛ عمل بلفاروپلاستی یا جراحـی پلک می باشد که با از بین بردن چین های اضافی و شل بودن پوست پلک بالا و همچنین حذف چربی های اضافی از کیسه های چربی پلک تحتانی و بهبود قوام بافت اطراف چشم ها ؛ به جوانسازی پلک ها و شادابی و طراوت بیشتر پلک ها می انجامد.

جراحی پلک بالا

انجام جراحی پلک بالا ، می تواند سبب بهبود موقعیت و فرم پلک های فوقانی شود.

همچنین باید اشاره داشت در صورتی که افتادگی پلک بالا موجب محدودیت میدان دید شده باشد ؛ با جراحـی پلک فوقانی می توان پوست اضافی پلک بالا را برطرف کرده و با رفع افتادگی پلک بالا ، میدان دید را نیز بهبود بخشید.

لازم به ذکر است که جراحی زیبایی پلک بالا ، را می توان به طور همزمان با جراحی لیفت ابرو نیز به انجام رسانید.

توجه داشته باشید که به طور کلی طی جراحـی پلک فوقانی ؛ عضلات ، پوست اضافی و چربی اضافی موجود در کیسه های چربی ؛ از پلک های فوقانی برداشته می شوند.

این چربی ها ، بر اساس وضعیت بدنی بیمار و صلاحدید جراح ؛ می توانند با چاقوی جراحی ، امواج رادیویی یا لیزر برداشته شود.

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین ، برای رفع پف پلک و از بین بردن پف زیر چشم انجام می پذیرد.

باید خاطر نشان شد که رفع پف زیر چشم ، در اغلب موارد با برداشتن چربی های اضافی از کیسه های چربی موجود در زیر چشم ، صورت می گیرد.

اما در برخی موارد ممکن است با جایجایی و پخش چربی یا تلفیقی از روش های مذکور انجام پذیرد.

در این جا باید متذکر شد که برش های جراحـی پلک تحتانی ، بسته به شرایط پف آلودگی پلک ها می تواند به یکی از دو حالتی که در ذیل به آن ها اشاره داشته ایم انجام گیرد.

چنانچه پوست اضافی در پلک های پایین زیاد بوده و شلی پوست شدید باشد ، باید برش جراحی در زیر خط مژه ها ایجاد شده و بدین ترتیب پوست و در صورت ضرورت ، عضلات اضافی از ناحیه پلک تحتانی برداشته شوند.

در مواردی که با مشکل فوق مواجه نباشیم ، امکان جراحـی پلک بدون ایجاد برش در زیر خط مژه ها و تنها با ایجاد برشی در پشت پلک پایین و از قسمت ملتحمه چشم وجود خواهد داشت.

لازم به ذکر است که در جراحـی پلک تحتانی نیز مانند جراحـی پلک فوقانی ، برش های جراحی می توانند با چاقو ، لیزر یا امواج رادیویی ایجاد شوند.

استفاده از انرژی لیزر و امواج رادیویی برای ایجاد برش عمل بلفاروپلاستی چه مزیتی دارد ؟

از مهم ترین مزایای استفاده از لیزر و امواج رادیویی ، می توان به بستن همزمان عروق خونریزی دهنده در حین جراحی و برداشت پوست ، چربی و عضلات اضافی پلک ها و همچنین کاهش احتمال خطر و خونریزی در حین عمل و پس از آن اشاره داشت.

جراحی پلک

علل نیاز به جراحی پلک

به طور کلی جراحی پلك یا بلفاروپلاستی با دو هدف یا رویکرد انجام می پذیرد که عبارتند از :

 • زیبایی : با افزایش سن ، پلک بالا بیش از حد افتاده شده و پلک پایین نیز حالتی پف آلود به خود می گیرد.

در چنین مواردی برای معکوس کردن تغییراتی که به دنبال روند پیری در پلک ها پدیدار می گردند ، با انجام بلفاروپلاستی زیبایی می توان اختلالات ظاهری پلک ها را مرتفع نموده و زیبایی و جوانی را به آن ها باز گرداند.

جراحی پلك یکی از متداول ترین جراحی های پلاستیک است که عمدتا با هدف زیبایی مورد استفاده قرار می گیردو در حال حاضر محبوبیت گسترده ای در جها یافته است.

توجه داشته باشید که جراحی زیبایی پلک را می توان به طور همزمان با اعمال جراحی دیگر ؛ اعم از جراحی لیفت ابرو ، لیفت شقیقه و غیره نیز ادغام نمود.

 • عملکردی : در بعضی از بیماران افتادگی پلک به حدی شدید است که دید محیطی آن ها را مختل می کند یا باعث پلک زدن مکرر می شود.

در این موارد ، برای رفع افتادگی بیش از حد پلک که سبب بروز اختلال در بینایی شده است ، عمل بلفاروپلاستی با هدف درمانی و عملکردی انجام می پذیرد.

چه افرادی کاندید عمل بلفاروپلاستی هستند ؟

 • کاندیدای ایده آل برای انجام جراحی پلك ، افرادی هستند که با پف زیر چشم یا افتادگی پلک بالا مواجه هستند.
 • از لحاظ جسمانی در سلامت کافی به سر می برند.
 • از چند وقت قبل از اقدام به انجام جراحی پلك ، مصرف سیگار را متوقف نموده اند.
 • انتظاراتی واقع گرایانه از نتیجه جراحی پلك دارند.

سن مناسب برای انجام جراحی پلک چه سنی می باشد ؟

برای انجام جراحی پلك ، هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد ؛ البته غالبا کاندیدای این جراحی افرادی هستند که بیشتر از 30 سال سن دارند ، چرا که افراد 30 سال به بالا به مراتب بیش از افراد جوان تر در معرض مواجهه با علائم پیری پلک ها روبرو هستند.

توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که افراد جوان تری گزینه مناسبی برای جراحی پلك نیستند ؛ بلکه در برخی موارد افرادی که به دنبال علل وراثتی در سنین جوانی با نشانه های پیری در پلک ها روبرو می شوند ، می توانند در سنین کمتر از 30 سال نیز مبادرت به انجام این عمل جراحی نمایند.

جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • پس از پایان جراحی ، توصیه می شود که یکی از بستگان یا دوستان  24 تا 48 ساعت اول بعد از عمل همراه شما بماند.
 • ممکن است در روزهای اول بعد از جراحی ، احساس وجود چربی در چشم ها داشته باشید. به طور مثال گاهی اوقات یک کیسه مایع شفاف در چشم ها احساس خواهید کرد که بخشی از چشم را می پوشاند ؛ این کیسه چربی ، کموز نامیده می شود.

اگرچه مواجهه با این حالت ممکن است در شما حس نگرانی ایجاد کند ، اما باید بگوییم که نباید نگران باشید زیرا به خودی خود از بین می رود. ( در صورت تداوم این مشکل ، می توانید با مشورت پزشک خود ؛ قطره ضدالتهاب چشم استفاده نمایید. )

 • کبودی و تورم ناشی از عمل ، پس از حدود 10 تا 14 روز فروکش می کند و نهایتا بعد از سه هفته به طور کامل برطرف می شود.

کمپرس سرد را به مدت 48 ساعت به طور متناوب روی پلک قرار دهید ؛ توجه داشته باشید که هرگز کمپرس سرد را مستقیما روی پلک ها قرار ندهید و قبل از استفاده ، آن را در یک حوله یا پارچه تمیز بگذارید.

سایر مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • طی دوران نقاهت بعد از جراحی پلک ، باید در مواقعی که می خواهید استراحت کنید یا بخوابید ؛ حتما در حالت طاقباز قرار بگیرید و دو بالش زیر سرتان بگذارید ( سر با بدن زاویه 30 درجه داشته باشد ) ؛ با این کار می توانید مانع پیشروی تورم شده و به کاهش آن کمک کنید.
 • محل زخم جراحی و پانسمان را حداقل تا 48 ساعت خشک نگه دارید و از خیس شدن آن جلوگیری نمایید.
 • در طول دوران بهبودی ، لباس های آزاد و جلو باز بپوشید ؛ تا به این ترتیب در زمان تعویض لباس با مشکل مواجه نشده و به پلک های تان فشاری وارد نگردد.
 • سه ماه پس از جراحی پلک ، تا حد امکان در معرض نور خورشید قرار نگیرید و کرم ضدآفتاب حاوی SPF 50 یا بیشتر استفاده کنید.
 • داروهایی که برای تان تجویز شده را در ساعت تعیین شده و طبق دستورالعمل آن مصرف نمایید و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.

پماد آنتی بیوتیک یا قطره چشم را طبق دستور پزشک ( معمولا به مدت پنج روز توصیه می شود ) استفاده کنید.

از آسپیرین یا هر داروی حاوی آسپرین ، حداقل تا 2 هفته بعد از جراحی پلک ؛ استفاده نکنید.

توصیه های غذایی بعد از جراحی پلک

 1. 7 تا 10 روز اول بعد از جراحی پلک ، غذاهای شور را از برنامه غذایی خود حذف  کنید ؛ چرا که نمک به احتباس مایعات و تورم کمک می کند.
 2. به منظور جلوگیری از یبوست ، مقدار زیادی سبزیجات تازه و میوه های خشک مصرف کنید.
 3. چند روز اول پس از جراحی ، مایعات زیادی به شکل آب و آب میوه های تازه بنوشید.
 4. مصرف کافئین و نوشیدنی های گازدار را کاهش دهید.

آیا جراحی پلک عوارض دارد ؟

جراحـی پلک می تواند عوارض مختلفی به دنبال داشته باشد  ؛ البته در صورتی که شما یک جراح خوب انتخاب کرده باشید ، احتمال بروز عوارض ناشی از این عمل جراحی کاهش خواهد یافت.

بنابراین انجام عمل بلفاروپلاستی ( جراحی زیبایی پلک ) باید توسط یک جراح حاذق و توانمند با آناتومی دقیق چشم آشنایی کامل دارد ، صورت پذیرد تا به این ترتیب از بروز هر گونه عارضه ؛ اعم از عفونت در موضع جراحی شده ، حساسیت به ماده بیهوشی  و اختلالات بینایی جلوگیری گردد.

عوارض جراحی پلک در صورت انجام نادرست جراحی عبارتند از :

 • دوبینی یا تاری دید موقتی
 • تورم پلک ها
 • عدم تقارن برش ها در دو سمت پلک
 • جوش های سفید کوچک به صورت مجزا در ناحیه جراحی

لازم به ذکر است که عوارض فوق الذکر ، همه از عوارض بدیهی و موقتی این عمل جراحی می باشند و طی چند هفته پس از عمل مرتفع می گردند.

در موارد معدودی ممکن است جراحی زیبایی پلک ، موجب خونریزی شدید در ناحیه جراحی شده شود و به دنبال فشاری که بر اعصاب وارد می آورد منجر به کاهش بینایی شدید و حتی دائمی گردد.

هزینه جراحی پلک

محاسبه هزینه جراحی زیبایی پلک ، نیاز به معاینه و بررسی بیمار دارد و مادامی که معاینات لازم بر روی بیمار ، صورت نگیرد نمی توان قیمت دقیق آن را معین نمود.