جراحی پلک یا بلفاروپلاستی نوعی جراحی پلاستیک زیبایی است که با هدف از بین بردن پوست یا چربی اضافی پلک ها که سبب پف یا افتادگی پلک ها می شوند ، انجام می پذیرد.به طور کلی عمل بلفاروپلاستی ، می تواند تاثیر قابل توجهی بر زیبایی صورت گذاشته و چهره ای جوان تر و شاداب تر را برای افراد به ارمغان آورد.چشم نقطه کانونی چهره و یکی از اولین ویژگی هایی است که دیگران هنگام ملاقات با شما در وهله اول ، متوجه آن می شوند. چشم نه تنها دریچه ای برای دیدن محیط پیرامون است ، بلکه بیانگر سن و حالات روحی نیز می باشد. اگر تمایل دارید راجع این پروسه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید پس مقاله دکتر نادر موسوی ، بهترین جراح بینی و صورت در گچساران را تا انتها بخوانید.

 

 

به طور کلی چشم ها اولین مولفه صورت هستند که نشانه ها و علائم پیری و افزایش سن را به وضوح نمایش می دهند. تا جایی که با بالا رفتن سن و کاهش یا فقدان خاصیت انعطاف پذیری پوست و سستی عضلات ، شاهد آن هستیم که پلک ها حالتی پف آلود و افتاده به خود گرفته و طراوت و شادابی خود را از دست می دهند و شما را مسن تر از آن چه که در واقعیت هستید نشان می دهند. البته ناگفته نماند که پدایش نشانه های پیری در چشم ها و پلک ها همواره ناشی از افزایش سن نبوده و گاها وراثت و پاره ای عوامل محیطی مانند رژیم غذایی نادرست ، قرارگرفتن مستقیم زیر نور خورشید به مدت طولانی و غیره نیز در بروز آن دخیل هستند. بهترین گزینه برای رفع علائم پیری از پلک ها عمل بلفاروپلاستی می باشد که با از بین بردن چین های اضافی و شل بودن پوست پلک بالا و همچنین حذف چربی های اضافی از کیسه های چربی پلک تحتانی و بهبود قوام بافت اطراف چشم ها به جوانسازی پلک ها و شادابی و طراوت بیشتر پلک ها می انجامد.

اقدامات پیش از جراحی پلک

برای انجام این فرآیند از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی استفاده می کنند. در مواردی که از بی حسی موضعی استفاده می شود ، به بیمار داروی آرام بخش داده می شود تا بیمار ناراحتی و دردی را در حین انجام این عمل احساس نکند. قبل از انجام عمل جراحی پلک از شما خواسته می شود تا موارد زیر را رعایت کنید تا در هنگام جراحی و بعد از آن دچار مشکل نشوید :

 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون و یا داروهای ضد التهاب مانند آسپرین یا ایبوپروفن 1 الی 2 هفته قبل از عمل به منظور جلوگیری از خطر خون ریزی خودداری کنید.
 • در صورتی که داروی خاصی استفاده می کنید مانند داروی فشار خون در صبح روز جراحی می توانید داروی خود را با مقدار کمی آب مصرف کنید. همچنین لازم است در صورت مصرف هرگونه دارو به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از آرایش کردن در روز جراحی خودداری کنید.

جراحی پلک بالا

انجام عمل پلک بالا ، می تواند سبب بهبود موقعیت و فرم پلک های فوقانی شود. همچنین باید اشاره داشت در صورتی که افتادگی پلک بالا موجب محدودیت میدان دید شده باشد ، با جراحی پلک فوقانی می توان پوست اضافی پلک بالا را برطرف کرده و با رفع افتادگی پلک بالا ، میدان دید را نیز بهبود بخشید. لازم به ذکر است که جراحی زیبایی پلک بالا ، را می توان به طور همزمان با جراحی لیفت ابرو نیز به انجام رسانید. توجه داشته باشید که به طور کلی طی عمل پلک فوقانی عضلات ، پوست اضافی و چربی اضافی موجود در کیسه های چربی از پلک های فوقانی برداشته می شوند. این چربی ها ، بر اساس وضعیت بدنی بیمار و صلاحدید جراح می توانند با چاقوی جراحی ، امواج رادیویی یا لیزر برداشته شود.

جراحی پلک پایین

عمل پلک پایین ، برای رفع پف پلک و از بین بردن پف زیر چشم انجام می پذیرد. باید خاطر نشان شد که رفع پف زیر چشم ، در اغلب موارد با برداشتن چربی های اضافی از کیسه های چربی موجود در زیر چشم ، صورت می گیرد. اما در برخی موارد ممکن است با جایجایی و پخش چربی یا تلفیقی از روش های مذکور انجام پذیرد. در این جا باید متذکر شد که برش های عمل پلک تحتانی ، بسته به شرایط پف آلودگی پلک ها می تواند به یکی از دو حالتی که در ذیل به آن ها اشاره داشته ایم انجام گیرد.

چنانچه پوست اضافی در پلک های پایین زیاد بوده و شلی پوست شدید باشد ، باید برش جراحی در زیر خط مژه ها ایجاد شده و بدین ترتیب پوست و در صورت ضرورت ، عضلات اضافی از ناحیه پلک تحتانی برداشته شوند. در مواردی که با مشکل فوق مواجه نباشیم ، امکان عمل زیبایی پلک بدون ایجاد برش در زیر خط مژه ها و تنها با ایجاد برشی در پشت پلک پایین و از قسمت ملتحمه چشم وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که در بلفاروپلاستی پلک تحتانی نیز مانند جراحی پلک فوقانی ، برش های جراحی می توانند با چاقو ، لیزر یا امواج رادیویی ایجاد شوند.

استفاده از انرژی لیزر و امواج رادیویی برای ایجاد برش عمل بلفاروپلاستی چه مزیتی دارد ؟

از مهم ترین مزایای استفاده از لیزر و امواج رادیویی ، می توان به بستن همزمان عروق خونریزی دهنده در حین جراحی و برداشت پوست ، چربی و عضلات اضافی پلک ها و همچنین کاهش احتمال خطر و خونریزی در حین عمل و پس از آن اشاره داشت.

 

جراحی پلک

علل نیاز به جراحی پلک

به طور کلی جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی با دو هدف یا رویکرد انجام می پذیرد که عبارتند از :

 • زیبایی : با افزایش سن ، پلک بالا بیش از حد افتاده شده و پلک پایین نیز حالتی پف آلود به خود می گیرد. در چنین مواردی برای معکوس کردن تغییراتی که به دنبال روند پیری در پلک ها پدیدار می گردند ، با انجام بلفاروپلاستی زیبایی می توان اختلالات ظاهری پلک ها را مرتفع نموده و زیبایی و جوانی را به آن ها باز گرداند. جراحی پلک یکی از متداول ترین جراحی های پلاستیک است که عمدتا با هدف زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و در حال حاضر محبوبیت گسترده ای در جها یافته است. توجه داشته باشید که جراحی زیبایی پلک را می توان به طور همزمان با اعمال جراحی دیگر ، اعم از جراحی لیفت ابرو ، لیفت شقیقه و غیره نیز ادغام نمود.
 • عملکردی : در بعضی از بیماران افتادگی پلک به حدی شدید است که دید محیطی آن ها را مختل می کند یا باعث پلک زدن مکرر می شود. در این موارد ، برای رفع افتادگی بیش از حد پلک که سبب بروز اختلال در بینایی شده است ، عمل بلفاروپلاستی با هدف درمانی و عملکردی انجام می پذیرد.

چه افرادی کاندید عمل بلفاروپلاستی هستند ؟

 • کاندیدای ایده آل برای انجام این پروسه ، افرادی هستند که با پف زیر چشم یا افتادگی پلک بالا مواجه هستند.
 • از لحاظ جسمانی در سلامت کافی به سر می برند.
 • از چند وقت قبل از اقدام به انجام جراحی زیبایی پلک ، مصرف سیگار را متوقف نموده اند.
 • انتظاراتی واقع گرایانه از نتیجه عمل زیبایی پلک دارند.

سن مناسب برای انجام جراحی پلک چه سنی می باشد ؟

برای انجام عمل پلک ، هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد ؛ البته غالبا کاندیدای این جراحی افرادی هستند که بیشتر از 30 سال سن دارند ، چرا که افراد 30 سال به بالا به مراتب بیش از افراد جوان تر در معرض مواجهه با علائم پیری پلک ها روبرو هستند. توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که افراد جوان تری گزینه مناسبی برای جراحی زیبایی پلک نیستند ؛ بلکه در برخی موارد افرادی که به دنبال علل وراثتی در سنین جوانی با نشانه های پیری در پلک ها روبرو می شوند ، می توانند در سنین کمتر از 30 سال نیز مبادرت به انجام این عمل جراحی نمایند.

توصیه می شود از انجام این جراحی تا زمانی که رشد صورت کامل نشده است ، خودداری شود. البته در مواردی که فرد به صورت مادرزادی مشکل افتادگی پلک داشته باشد ، ممکن است بعد از بررسی علت آن در سنین کودکی نیز این عمل انجام شود. اما در هر صورت بهتر است جراحی پلک را بعد از 18 سالگی که رشد صورت کامل شده است ، انجام دهید.

تفاوت اصلی میان جراحی پلک از روش سنتی و لیزر در چیست ؟

پیش از هر چیز باید بدانید که انجام جراحی پلک به روش سنتی نسبت به درمان افتادگی پلک توسط لیزر رایج تر است ؛ اما امروزه روش لیزر درمانی نیز برای درمان افتادگی پلک ها دارای محبوبیت زیادی است به طوری که پزشک با استفاده از لیزر CO2 به درمان افتادگی پلک اقدام می کنند و رگ های خونی را با اشعه لیزر سوزانده و از تجمع اضافه چربی در پشت پلک ها جلوگیری می کند . از همین رو متقاضی بدون ایجاد درد و یا خونریزی ناشی از بخیه ، به هدف خود که داشتن چشمانی شاداب و زیبا است خواهد رسید . اما باید بدانید که انجام جراحی پلک نیز مزایای به خصوص خود را دارد و انتخاب نحوه درمان افتادگی پلک توسط پزشک تشخیص داده خواهد شد . به همین دلیل ایشان با معاینه و بررسی شرایط فیزیولوژی بیمار بهترین روش را برای او بر می گزیند . همچنین در مواردی مشاهده شده است که جراح برای اثر گذاری بهتر ، از هر دو روش یعنی جراحی پلک و لیزر درمانی هم زمان استفاده می کند .

جراحی پلک - دکتر نادر موسوی

مزایای درمان افتادگی پلک با لیزر

 • این روش غیر تهاجمی می باشد .
 • در انجام آن بیمار بیهوش نشده و نیازی به بستری در بیمارستان نخواهد داشت .
 • جای زخم و اسکار در این روش ایجاد نمی شود ؛ زیرا پزشک نیاز به زدن بخیه روی پلک فوقانی یا تحتانی را نخواهد داشت .
 • دوره بهبودی بیمار به دلیل نبود جای زخم بسیار کوتاه است .
 • لیزر می تواند سایر مشکلات افرادی که چشم های بادامی دارند را بر طرف سازد .
 • در صورت وجود چرک های سطحی زیر چشم ، لیزر می تواند آن ها را به طور کامل برطرف سازد .
 • لیزر می تواند به درمان افتادگی پلک بالا و از بین بردن تورم موجود در قسمت زیر چشم موثر واقع شود .

مزایا جراحی پلک

جراحی پلک از موثرترین روش های برطرف کردن افتادگی پلک می باشد که مزایای بسیاری دارد. در ادامه به برخی از مزایای این روش جراحی اشاره شده است :

 • برطرف شدن افتادگی و چین و چروک ها موجب جوان شدن و زیبایی چشم ها و چهره می شود.
 • در مواردی که افتادگی پلک شدید باشد بعد از انجام این روند ، بینایی افراد بهبود پیدا می کند.
 • نتایج به دست آمده از این عمل ماندگاری بالایی دارد و اگر فرد سبک زندگی سالمی داشته باشد و مراقبت ها را به خوبی رعایت کند می توان گفت نتیجه این پروسه دائمی است.
 • موجب افزایش اعتماد به نفس می شود.

 

جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • پس از پایان جراحی ، توصیه می شود که یکی از بستگان یا دوستان 24 تا 48 ساعت اول بعد از عمل همراه شما بماند.
 • ممکن است در روزهای اول بعد از جراحی ، احساس وجود چربی در چشم ها داشته باشید. به طور مثال گاهی اوقات یک کیسه مایع شفاف در چشم ها احساس خواهید کرد که بخشی از چشم را می پوشاند. این کیسه چربی ، کموز نامیده می شود. اگرچه مواجهه با این حالت ممکن است در شما حس نگرانی ایجاد کند ، اما باید بگوییم که نباید نگران باشید زیرا به خودی خود از بین می رود. ( در صورت تداوم این مشکل ، می توانید با مشورت پزشک خود ، قطره ضدالتهاب چشم استفاده نمایید. )
 • کبودی و تورم ناشی از عمل ، پس از حدود 10 تا 14 روز فروکش می کند و نهایتا بعد از سه هفته به طور کامل برطرف می شود. کمپرس سرد را به مدت 48 ساعت به طور متناوب روی پلک قرار دهید. توجه داشته باشید که هرگز کمپرس سرد را مستقیما روی پلک ها قرار ندهید و قبل از استفاده ، آن را در یک حوله یا پارچه تمیز بگذارید.

سایر مراقبت های بعد از عمل زیبایی پلک

 • طی دوران نقاهت بعد از پروسه زیبایی پلک ، باید در مواقعی که می خواهید استراحت کنید یا بخوابید. حتما در حالت طاقباز قرار بگیرید و دو بالش زیر سرتان بگذارید ( سر با بدن زاویه 30 درجه داشته باشد ). با این کار می توانید مانع پیشروی تورم شده و به کاهش آن کمک کنید.
 • محل زخم جراحی و پانسمان را حداقل تا 48 ساعت خشک نگه دارید و از خیس شدن آن جلوگیری نمایید.
 • در طول دوران بهبودی ، لباس های آزاد و جلو باز بپوشید تا به این ترتیب در زمان تعویض لباس با مشکل مواجه نشده و به پلک های تان فشاری وارد نگردد.
 • سه ماه پس از جراحی پلک ، تا حد امکان در معرض نور خورشید قرار نگیرید و کرم ضدآفتاب حاوی SPF 50 یا بیشتر استفاده کنید.
 • داروهایی که برای تان تجویز شده را در ساعت تعیین شده و طبق دستورالعمل آن مصرف نمایید و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید. پماد آنتی بیوتیک یا قطره چشم را طبق دستور پزشک ( معمولا به مدت پنج روز توصیه می شود ) استفاده کنید. از آسپیرین یا هر داروی حاوی آسپرین ، حداقل تا 2 هفته بعد از بلفاروپلاستی ، استفاده نکنید.

دوره ریکاوری بعد از جراحی پلک

دوره نقاهت پس از بلفاروپلاستی یک فرآیند مهم است که برای بهبود سلامت و زیبایی چشمان انجام می ‌شود. این دوره به تعدادی از مراحل و مراقبت‌ها اشاره دارد که برای حفظ و بهبود بهترین نتایج پس از جراحی پلک لازم است.

استراحت و تغذیه مناسب :  بعد از جراحی پلک ، استراحت کامل بسیار حیاتی است. اطمینان حاصل کنید که به بدن خود انرژی و مواد غذایی کافی و مورد نیاز برسانید و از غذاهای غنی از ویتامین C و A استفاده کنید.

استفاده از یخ : برای کاهش ورم و درد ، از یخ استفاده کنید. این کار به تنظیم جریان خون و کاهش التهاب کمک بسزایی می ‌کند. از یخ به‌ صورت ملایم بر روی چشمان خود قرار دهید و از تماس مستقیم با پوست جلوگیری کنید.

مصرف داروها : داروهای تجویزی توسط پزشک را با دقت مصرف کنید. این داروها به کنترل درد ، پیشگیری از عفونت و بهبود التیام کمک می ‌کنند.

پیگیری با پزشک : مراقبت مستمر با پزشک بسیار مهم است. ایشان ممکن است تغییرات در پیشرفت ریکاوری شما را نظارت کنند و نکات خاصی را برای بهبود سریعتر ارائه دهند.

اجتناب از فعالیت‌های سنگین : در دوره ریکاوری ، از فعالیت ‌های جسمانی سنگین و خسته ‌کننده خودداری کنید تا از آسیب یه دید خود جلوگیری شود.

مراقبت از آرایش : استفاده از آرایش و محصولات آرایشی با دقت انجام شود. ممکن است پزشک شما توصیه ‌های خاصی در این زمینه داشته باشد.

در کل ، رعایت تمامی مراحل ریکاوری پس از جراحی پلک اهمیت بالایی دارد و اجرای صحیح آنها به حفظ و بهبود سلامت چشمان شما کمک خواهد کرد. هر چند که زمان ریکاوری ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد ، اما با پیروی از راهنمایی ‌های پزشک و توجه به نکات مهم ، می ‌توان بهبود سلامت چشمان را تسریع کرد.

جراحی پلک - دکتر نادر موسوی

توصیه های غذایی بعد از عمل زیبایی پلک

 1. 7 تا 10 روز اول بعد از جراحی پلک ، غذاهای شور را از برنامه غذایی خود حذف کنید ؛ چرا که نمک به احتباس مایعات و تورم کمک می کند.
 2. به منظور جلوگیری از یبوست ، مقدار زیادی سبزیجات تازه و میوه های خشک مصرف کنید.
 3. چند روز اول پس از جراحی ، مایعات زیادی به شکل آب و آب میوه های تازه بنوشید.
 4. مصرف کافئین و نوشیدنی های گازدار را کاهش دهید.

رژیم غذایی بعد از جراحی پلک

یکی از مهم ترین دلایلی که جراحان زیبایی بعد از انجام عمل به بیماران توصیه می کنند رعایت رژیم غذایی مناسب است . البته ممکن است فکر کنید که این موضوع از اهمیت چندانی برخوردار نیست اما باید بدانید که مواد غذایی هستند که در بهبود زخم ها و ساخت بافت های جدید به بدنتان کمک می کنند بنابراین شما باید شناخت این مواد غذایی مناسب را در اولوییتان قرار دهید . برخی از این مواد غذایی شامل :

غذاهای حاوی پروتئین : نقش پروتئین در بدن کمک شایانی به ترمیم بافت های آسیب دیدیه و از بین بردن بافت های قدمیمی پوست می کند که در مواد غذایی نظیر گوشت سفید شیر تخم مرغ لوبیا و غیره یافت می شوند .

میوه ها و سبزیجات تازه : میوه ها و سبزیجات ویتامین هایی دارند که منجر به تشکیل کلاژن در پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند که بعد از جراحی پلک مصرف آن ها ضروری است .

زرد چوبه : زردچوبه حاوی ماده ای به نام کورکومین است که با کاهش استرس سلولی به مهار کردن سیگنالی که باعث تحریک التهابات می شود می پردازد .

غذاهایی که گردش خون را بهبود می بخشند : با شناخت مواد غذایی که به گردش خون بدن شما کمک می کنند می توانید سرعت بهبود خود را افزایش دهید که این مواد غذایی شامل میوه های قرمز انگور و رادیکیو می شوند که سایر کبودی ها و التهابات بعد از جراحی پلک را کاهش می دهند .

مواد غذایی حاوی اسید فولیک و منیزیم : از جمله دیگر مواد غذایی مناسب در بهبود بلفاروپلاستی غذاهایی حاوی اسیدفولیک و منیزیم است که در کلم اسفناج و غیره یافت می شوند . در انتها خوب است بدانید که حبوبات و غلات کامل فیبر و پلی فنون ها را با یکدیگر ترکیب کرده و مصرف ان ها بعد از جراحی پلک پیشنهاد می شود .

دوره ریکاوری بلفاروپلاستی به چه صورت خواهد گذشت ؟

برخلاف افکار عمومی دوره بهبود و درمان بعد از جراحی پلک اصلا بازه طولانی نخواهد بود. بازه کوتاهی جهت ریکاوری مورد نیاز است و دوران سختی را به وجود نخواهد آورد. پس از اتمام جراحی زیبایی پلک می توان به راحتی به کارهای خود رسیدگی کرد. اما این بدان معنا نخواهد بود که فرد بعد از انجام بلفاروپلاستی نیاز به انجام مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک نخواهد بود. در نتیجه با توجه به توصیه های گفته شده توسط بهترین دکتر عمل زیبایی پلک گچساران می توان این دوره را به خوبی سپری کرد

آیا جراحی پلک عوارض دارد ؟

عمل پلک می تواند عوارض مختلفی به دنبال داشته باشد ؛ البته در صورتی که شما یک جراح خوب انتخاب کرده باشید ، احتمال بروز عوارض ناشی از این متد کاهش خواهد یافت. بنابراین انجام بلفاروپلاستی ( جراحی زیبایی پلک ) باید توسط یک جراح حاذق و توانمند با آناتومی دقیق چشم آشنایی کامل دارد ، صورت پذیرد تا به این ترتیب از بروز هر گونه عارضه ، اعم از عفونت در موضع جراحی شده ، حساسیت به ماده بیهوشی و اختلالات بینایی جلوگیری گردد. عوارض جراحی پلک در صورت انجام نادرست جراحی عبارتند از :

 • دوبینی یا تاری دید موقتی
 • تورم پلک ها
 • عدم تقارن برش ها در دو سمت پلک
 • جوش های سفید کوچک به صورت مجزا در ناحیه جراحی

لازم به ذکر است که عوارض فوق الذکر ، همه از عوارض بدیهی و موقتی این روند می باشند و طی چند هفته پس از عمل مرتفع می گردند. در موارد معدودی ممکن است جراحی زیبایی پلک ، موجب خونریزی شدید در ناحیه جراحی شده شود و به دنبال فشاری که بر اعصاب وارد می آورد منجر به کاهش بینایی شدید و حتی دائمی گردد.

تورم بعد از عمل چقدر طول می کشد تا برطرف شود ؟

تورم ، درد ، کبودی بعد از انجام این جراحی طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد و معمولا بعد از چند روز به صورت کامل از بین می رود.

انتخاب بهترین جراح پلک :

با تمرکز بر این موضوع که چشم از حساس ترین عضو های بدن به شمار می آید طبیعتا در انتخاب بهترین جراح پلک نیز بایستی دقت بسیار به خرج داد. انتخاب بهترین دکتر عمل زیبایی پلک بسته به میزان تبحر و سابقه کاری مرتبط خواهد بود. جهت انتخاب بهترین جراح بلفاروپلاستی می توان با مراجعه به سایت و اینستاگرام دکتر موسوی در گچساران نمونه کار های انجام داده شده را مورد بررسی قرار داد و به علاوه می توان با پرس و جو کردن از اشخاصی که جراحی پلک انجام داده اند می توان متوجه خوب بودن جراح پلک شد و بدین وسیله می توان بهترین جراح پلک را انتخاب کرد.

هزینه جراحی پلک

برای انجام پروسه های زیبایی و درمانی عمدتا فاکتورهای بسیاری می توانند موثر بر تعیین رنج قیمت جراحی انجام شده باشد. برای احتساب رنج قیمت عمل زیبایی پلک می توان دستمزد دکتر ، تعداد دفعات مراجعه جهت معاینه و چکاپ ابتدایی و انتهایی ف داروهای تجویز شده ، محل درمان و بسیاری موارد دیگر از عامل های تعیین کننده هزینه جراحی پلک به شمار می روند. محاسبه قیمت همواره از مهمترین دغدغده های فکری افراد مراجعه کننده به شمار می آید که برای بدست آوردن یک اطلاعات جامع و کلی بهتر است که در جلسه ابتدایی با پزشک شرکت کنید و تمامی سوالات خود را در ارتباط با این مورد مطرح کرده و هزینه نهایی را به دست آورید.