بینی های گوشتی دارای منافذ باز ، پوست ضخیم و غده های چربی می باشند ؛ توجه داشته باشید که غضروف بینی های گوشتی ، معمولا ضعیف است و به علت وجود غدد چربی در پوست این نوع از بینی ها شاهد آن هستیم که این بینی ها پوست چربی دارند. باید اشاره داشت که نوک بينی های گوشتی ، معمولا رو به پایین یا اصطلاحا افتاده است ؛ همچنین سوراخ این بينی ها اغلب باز و پهن می باشد. شایان ذکر است که به دلیل هورمون های جنسی مردانه و چرب بودن پوست در مردان ، غالبا بينی گوشتی در آقایان دیده می شود.  در این مقاله می خواهیم به نوعی از جراحی بینی ، یعنی جراحی بینی گوشتی بپردازیم. از ویژگی های بارز بينی های گوشتی می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • پوست ضخیم در نوک بينی
  • منافذ قابل مشاهده در پوست بينی
  • سوراخ های پهن و کشیده
  • نوک بزرگ و افتاده
  • پهن بودن بخش پایین بينی
  • غضروف اسکلتی نازک و ضعیف

جراحی بینی گوشتی چگونه انجام می شود ؟

برای جراحی بینی های گوشتی ، نیاز به تغییر شکل غضروف وجود دارد که با تقویت غضروف های نوک بينی انجام می پذیرد.

به طور کلی هدف اصلی از جراحی بینی گوشتی ؛ باریک کردن نیمه تحتانی بينی و شکل دادن نوک و تیغه بينی است.

لازم به ذکر است که ساختار غضروف نوک بینی با غضروف میانی بينی خود بیمار تقویت می شود و بدین ترتیب ، بينی باریک تر شده و فرمی مطلوب به خود می گیرد.

آیا فرم بينی های گوشتی پس از رینوپلاستی بر می گردد ؟

در این خصوص باید اشاره داشت که در گذشته برای جراحی بينی های گوشتی ؛ جهت دستیابی به یک بینی خوش فرم ، بخش زیادی از غضروف و استخوان بينی برداشته می شد ؛ این امر سبب می شد که صرفا تا مدت کوتاهی پس از رینوپلاستی ، فرد به بينی دلخواه خود دست یابد و به تدریج و با گذشت زمان ، فرم بینی او دستخوش تغییرات منفی قرار گرفته و به اصطلاح به حالت سابق خود بازگردد.

اما در حال حاضر ، همان طور که اشاره شده به منظور جراحی بینی گوشتی دیگر از تکنیک های برداشت غضروف و استخوان استفاده نشده و تنها با تقویت غضروف های بینی به اصلاح ایرادات این نوع از بینی ها پرداخته می شود.

از این رو به جرأت می توان گفت که امروزه با بهره وری از تکنیک های تقویتی در جراحی بینی های گوشتی ، احتمال بازگشت نتیجه جراحی بینی به حداقل رسیده است.

آیا جراحی بینی گوشتی دشوارتر است ؟

در حقیقت سختی و دشواری جراحی بینی گوشتی و استخوانی به یک میزان است و تنها تفاوتی که در این خصوص وجود دارد این است که بينی های گوشتی ، نسبت بهبينی های استخوانی به بازه زمانی طولانی تری برای بهبودی نیاز دارند.

جراحی بینی گوشتی

سن مناسب برای جراحی بینی گوشتی

به طور کلی جراحی بينی ؛ صرف نظر از جراحی بینی گوشتی و استخوانی ، باید زمانی انجام شود که رشد اجزای صورت ؛ از جمله بينی تکامل یافته باشد.

بنابراین اگر هدف از جراحی بينی ، درمان نقایصی ؛ مانند نقص مادرزادی ، انسداد بينی یا ناهنجاری نیست ؛ این جراحی باید بعد از خاتمه فرآیند بلوغ انجام شود.

اگرچه روند بلوغ و اتمام فرآیند رشد ، در دختران بعد از 14 سالگی و در پسران پس از 16 سالگی است و جراحی بينی در این سنین قابل انجام است ؛ اما با این حال ( جز در موارد خاص ) بهتر است افراد پس از 18 سالگی اقدام به انجام جراحی بينی نمایند.

هزینه جراحی بینی گوشتی چقدر است ؟

در ابتدا باید متذکر شد که جراحی بینی گوشتی ؛ جزو اعمال جراحی زیبایی محسوب می شود ، لذا بیمه هزینه های آن را تقبل نمی کند و پرداخت کلیه هزینه های آن به عهده خود فرد زیباجو می باشد.

ضمنا محاسبه و برآورد دقیق قیمت این عمل جراحی ، نیازمند معاینه دقیق فرد بوده و پیش از معاینه و ارزیابی های لازم نمی توان قیمت نهایی آن را معین نمود.

مدت زمان چسب زدن به بينی بعد از جراحی بينی گوشتی چقدر است ؟

چسب زدن به بینی بعد از برداشتن پانسمان از روی بينی ، توسط جراح و در مطب انجام می پذیرد.

نحوه صحیح این کار به بیمار آموزش داده می شود ،  تا در طول مدت زمان توصیه شده از سوی جراح ؛ این کار به نحو صحیح توسط خود بیمار انجام شود و نیازی به مراجعات مکرر به مطب نباشد.

لازم به ذکر است که چسب زدن بينی ، سبب تسریع جوش خوردن پوست به بافت زیرین بينی شده و همچنین سرعت کاهش تورم بينی را نیز سرعت می بخشد.

مدت زمان استفاده از چسب بينی ، بسته به نوع بينی و جنس پوست و همچنین صلاحدید جراح ؛ تعیین می شود ، اما به طور کلی غالبا زمان تعیین شده جهت استفاده از چسب بینی در افراد با بینی های گوشتی به مراتب طولانی تر از افرادی است که بینی استخوانی دارند ؛ چرا که تورم ناشی از جراحی در بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی ، بیشتر است.

جراحی بینی گوشتی

آیا جراحی بينی گوشتی عوارض دارد ؟

جراحی بينی ( فارغ از نوع بينی ) ، نیز مانند هر نوع جراحی دیگری ممکن است عوارضی ایجاد کند.

برخی عوارض جراحی بينی ؛ اعم از کبودی و تورم و احساس درد مختصر بعد از عمل ، در حقیقت جزو فرآیند طبیعی دوره بهبودی این جراحی محسوب می شوند و مواجهه با آن ها نباید شما را دچار نگرانی نماید.

لازم به ذکر است که میزان ورم و کبودی و همین طور درد احتمالی ناشی از عمل ؛ در همه افراد یکسان نبوده و می تواند در افراد مختلف ، متغیر باشد.

عوارض فوق الذکر از عوارض بدیهی جراحی بينی به شمار می روند و با رعایت اصولی مراقبت های پس از عمل و به تدریج فروکش کرده و از بین می روند.

باید اشاره داشت که برخی عوارض ؛ از قبیل انسداد مجاری بينی ، خونریزی بينی ، احساس تنگی نفس و غیره ممکن است بعد از جراحی بينی حادث گردند ؛ در صورت رویارویی با این موارد حتما جراح معالج خود را در جریان بگذارید.

شستشوی بینی بعد از رینوپلاستی به چه نحو است ؟

طی 7 تا 10 روز اول بعد از جراحی بينی باید از شستشوی داخل بينی و به طور کلی شستن صورت با آب خودداری نمایید.

در این مدت زمان ، تنها می توانید از سرم های مخصوص شستشو ( سرم های تجویز شده از سوی پزشک معالج ) ، برای شستن داخل بينی استفاده کنید.

البته ناگفته نماند که این شستشو ، روال خاصی دارد و باید توسط قطره چکان یا سرنگ انجام شود.

بدین منظور باید سرنگ یا قطره چکان را با ماده سرم ، پر کرده و به صورت عمودی به بدنه بينی چسبانده و با فشار متوسط در داخل بينی تخلیه نمایید.

این کار باید هر 12 ساعت یکبار انجام شود.

آیا جراحی بينی گوشتی با لیزر ممکن است ؟

به احتمال خیلی زیاد شما هم عبارت “جراحی بینی گوشتی با لیزر”به گوش تان خورده است.

در این خصوص باید متذکر شد که این ادعا صحت نداشته و هیچ گونه پایه و اساس علمی ندارد ، زیرا تکنولوژی لیزر هنوز به جایی نرسیده که بتوان از آن برای رینوپلاستی و تغییر شکل غضروف و استخوان بینی استفاده کرد.

تورم در جراحی بینی گوشتی

به طور کلی تورم در بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی بسیار بیشتر است. بنابراین فرآیند بهبودی و کاهش ورم در افرادی با بینی گوشتی طولانی تر است. البته با استفاده از کمپرس یخ برای 48 اول بعد از عمل می توان تا حد زیادی به میزان کاهش ورم و کبودی ها کمک کند.
توصیه می شود بعد از عمل بینی تا 3 هفته از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار پرهیز نمایید و از دست زدن به گچ یا اسپلینت بینی خودداری کنید.

در روزهای ابتدایی بعد از عمل غذاهای آبکی و نرم میل کنید و از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند پرهیز نمایید. هم چنین از نمک و ادویه ها بخصوص فلفل در غذاهای خود به میزان خیلی کم استفاده کنید؛ زیرا نمک می تواند میزان ورم بینی را افزایش دهد.
در هفته های اول از خم کردن سر و انجام فعالیت های شدید پرهیز کنید؛ زیرا می تواند موجب افزایش تورم بینی بخصوص در بینی های گوشتی شود.

انواع بینی گوشتی

به طور کلی بینی های گوشتی را به 2 دسته می توان تقسیم کرد:

بینی های گوشتی با غدد چربی بزرگ که معمولا پوستی ضخیم و بسیار چرب دارند. این غدد چربی بسیار فعال بوده که برای برطرف کردن این موضوع می توان از لایه بردارها و لیزر درمانی در جهت چربی زدایی نوک پوست بینی استفاده کرد. علاوه بر روش های درمانی برای کاهش میزان چربی لازم است از غذاهای کم نمک و کم چرب استفاده شود.

بینی های گوشتی که منافذ و غدد چربی در آن ها غیرفعال است. ولی عموما نوک بینی به صورت براق و قرمز مشاهده می شود.
فاکتور بسیار مهم در بینی های گوشتی علاوه بر نوع ضخامت پوست، میزان غضروف و استحکام آن ها می باشد. زیرا هرچقدر بافت های غضروف قوی تر و بهتر باشد بینی ساختار زیباتری پیدا می کند.