آنچه که باید درباره جراحی بینی گوشتی بدانید!

بینی های گوشتی دارای منافذ باز ، پوست ضخیم و غده های چربی می باشند ؛ توجه داشته باشید که غضروف بینی های گوشتی ، معمولا ضعیف است و به علت وجود غدد چربی در پوست این نوع از بینی ها شاهد آن هستیم که این بینی ها پوست چربی دارند.

باید اشاره داشت که نوک بینی های گوشتی ، معمولا رو به پایین یا اصطلاحا افتاده است ؛ همچنین سوراخ این بینی ها اغلب باز و پهن می باشد.

شایان ذکر است که به دلیل هورمون های جنسی مردانه و چرب بودن پوست در مردان ، غالبا بینی گوشتی در آقایان دیده می شود.

از ویژگی های بارز بینی های گوشتی می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • پوست ضخیم در نوک بینی
  • منافذ قابل مشاهده در پوست بینی
  • سوراخ های پهن و کشیده
  • نوک بزرگ و افتاده
  • پهن بودن بخش پایین بینی
  • غضروف اسکلتی نازک و ضعیف

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی چگونه انجام می شود ؟

برای جراحی بینی های گوشتی ، نیاز به تغییر شکل غضروف وجود دارد که با تقویت غضروف های نوک بینی انجام می پذیرد.

به طور کلی هدف اصلی از جراحی بينی گوشتی ؛ باریک کردن نیمه تحتانی بینی و شکل دادن نوک و تیغه بینی است.

لازم به ذکر است که ساختار غضروف نوک بینی با غضروف میانی بینی خود بیمار تقویت می شود و بدین ترتیب ، بینی باریک تر شده و فرمی مطلوب به خود می گیرد.

آیا فرم بینی های گوشتی پس از رینوپلاستی بر می گردد ؟

در این خصوص باید اشاره داشت که در گذشته برای جراحی بینی های گوشتی ؛ جهت دستیابی به یک بینی خوش فرم ، بخش زیادی از غضروف و استخوان بینی برداشته می شد ؛ این امر سبب می شد که صرفا تا مدت کوتاهی پس از رینوپلاستی ، فرد به بینی دلخواه خود دست یابد و به تدریج و با گذشت زمان ، فرم بینی او دستخوش تغییرات منفی قرار گرفته و به اصطلاح به حالت سابق خود بازگردد.

اما در حال حاضر ، همان طور که اشاره شده برای انجام جراحی بینی های گوشتی دیگر از تکنیک های برداشت غضروف و استخوان استفاده نشده و تنها با تقویت غضروف های بینی به اصلاح ایرادات این نوع از بینی ها پرداخته می شود.

از این رو به جرأت می توان گفت که امروزه با بهره وری از تکنیک های تقویتی در جراحی بینی های گوشتی ، احتمال بازگشت نتیجه جراحی بینی به حداقل رسیده است.

آیا جراحی بینی گوشتی دشوارتر است ؟

در حقیقت سختی و دشواری جراحی بینی استخوانی و گوشتی به یک میزان است و تنها تفاوتی که در این خصوص وجود دارد این است که بینی های گوشتی ، نسبت به بینی های استخوانی به بازه زمانی طولانی تری برای بهبودی نیاز دارند.

سن مناسب برای جراحی بينی گوشتی

به طور کلی جراحی بینی ؛ صرف نظر از جراحی بينی گوشتی و استخوانی ، باید زمانی انجام شود که رشد اجزای صورت ؛ از جمله بینی تکامل یافته باشد.

بنابراین اگر هدف از جراحی بینی ، درمان نقایصی ؛ مانند نقص مادرزادی ، انسداد بینی یا ناهنجاری نیست ؛ این جراحی باید بعد از خاتمه فرآیند بلوغ انجام شود.

اگرچه روند بلوغ و اتمام فرآیند رشد ، در دختران بعد از 14 سالگی و در پسران پس از 16 سالگی است و جراحی بینی در این سنین قابل انجام است ؛ اما با این حال ( جز در موارد خاص ) بهتر است افراد پس از 18 سالگی اقدام به انجام جراحی بینی نمایند.

جراحی بینی گوشتی

هزینه جراحی بينی گوشتی چقدر است ؟

در ابتدا باید متذکر شد که جراحی بينی گوشتی ؛ جزو اعمال جراحی زیبایی محسوب می شود ، لذا بیمه هزینه های آن را تقبل نمی کند و پرداخت کلیه هزینه های آن به عهده خود فرد زیباجو می باشد.

ضمنا محاسبه و برآورد دقیق قیمت این عمل جراحی ، نیازمند معاینه دقیق فرد بوده و پیش از معاینه و ارزیابی های لازم نمی توان قیمت نهایی آن را معین نمود.

مدت زمان چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی گوشتی چقدر است ؟

چسب زدن به بینی بعد از برداشتن پانسمان از روی بینی ، توسط جراح و در مطب انجام می پذیرد.

نحوه صحیح این کار به بیمار آموزش داده می شود ،  تا در طول مدت زمان توصیه شده از سوی جراح ؛ این کار به نحو صحیح توسط خود بیمار انجام شود و نیازی به مراجعات مکرر به مطب نباشد.

لازم به ذکر است که چسب زدن بینی ، سبب تسریع جوش خوردن پوست به بافت زیرین بینی شده و همچنین سرعت کاهش تورم بینی را نیز سرعت می بخشد.

مدت زمان استفاده از چسب بینی ، بسته به نوع بینی و جنس پوست و همچنین صلاحدید جراح ؛ تعیین می شود ، اما به طور کلی غالبا زمان تعیین شده جهت استفاده از چسب بینی در افراد با بینی های گوشتی به مراتب طولانی تر از افرادی است که بینی استخوانی دارند ؛ چرا که تورم ناشی از جراحی در بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی ، بیشتر است.

آیا جراحی بینی گوشتی عوارض دارد ؟

جراحی بینی ( فارغ از نوع بینی ) ، نیز مانند هر نوع جراحی دیگری ممکن است عوارضی ایجاد کند.

برخی عوارض جراحی بینی ؛ اعم از کبودی و تورم و احساس درد مختصر بعد از عمل ، در حقیقت جزو فرآیند طبیعی دوره بهبودی این جراحی محسوب می شوند و مواجهه با آن ها نباید شما را دچار نگرانی نماید.

لازم به ذکر است که میزان ورم و کبودی و همین طور درد احتمالی ناشی از عمل ؛ در همه افراد یکسان نبوده و می تواند در افراد مختلف ، متغیر باشد.

عوارض فوق الذکر از عوارض بدیهی جراحی بینی به شمار می روند و با رعایت اصولی مراقبت های پس از عمل و به تدریج فروکش کرده و از بین می روند.

باید اشاره داشت که برخی عوارض ؛ از قبیل انسداد مجاری بینی ، خونریزی بینی ، احساس تنگی نفس و غیره ممکن است بعد از جراحی بینی حادث گردند ؛ در صورت رویارویی با این موارد حتما جراح معالج خود را در جریان بگذارید.

شستشوی بینی بعد از رینوپلاستی به چه نحو است ؟

طی 7 تا 10 روز اول بعد از جراحی بینی باید از شستشوی داخل بینی و به طور کلی شستن صورت با آب خودداری نمایید.

در این مدت زمان ، تنها می توانید از سرم های مخصوص شستشو ( سرم های تجویز شده از سوی پزشک معالج ) ، برای شستن داخل بینی استفاده کنید.

البته ناگفته نماند که این شستشو ، روال خاصی دارد و باید توسط قطره چکان یا سرنگ انجام شود.

بدین منظور باید سرنگ یا قطره چکان را با ماده سرم ، پر کرده و به صورت عمودی به بدنه بینی چسبانده و با فشار متوسط در داخل بینی تخلیه نمایید.

این کار باید هر 12 ساعت یکبار انجام شود.

آیا جراحی بینی گوشتی با لیزر ممکن است ؟

به احتمال خیلی زیاد شما هم عبارت “جراحی بینی گوشتی با لیزر”به گوش تان خورده است.

در این خصوص باید متذکر شد که این ادعا صحت نداشته و هیچ گونه پایه و اساس علمی ندارد ، زیرا تکنولوژی لیزر هنوز به جایی نرسیده که بتوان از آن برای رینوپلاستی و تغییر شکل غضروف و استخوان بینی استفاده کرد.