جراحی بینی استخوانی یکی از انواع جراحی بینی است. ما در ادامه این مقاله سعی داریم توضیحاتی را در رابطه با این نوع جراحی بیان کنیم، پس با ما همراه باشید.

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

به طور کلی جراحان ، بینی را بر اساس نوع بافت و غضروف ؛ به دو دسته بینی های گوشتی و استخوانی طبقه بندی می کنند. برجسته ترین ویژگی بینی استخوانی سطوح برآمده استخوانی ، کشیده و ناهموار است که به جذابیت صورت آسیب می رساند.

بعضی از افراد بینی استخوانی نازکی دارند و از فرم بینی خود راضی نیستند. این افراد فکر می کنند شکل و اندازه بینی با صورت آن ها متناسب نیست و به همین دلیل است که می خواهند جراحی زیبایی بینی انجام دهند. بینی استخوانی پوستی نازک دارد ؛ لذا به جراح این اجازه را می دهد تا در حین رینوپلاستی ، به راحتی استخوان بینی را بتراشد و نتیجه عمل را شگفت انگیزتر کند.

ویژگی های بینی استخوانی

بینی استخوانی دارای ویژگی های زیر است :

  • دارای قوز روی پل بینی است.
  • پوستی انعطاف پذیر و نازک دارد.
  • بافت ها و غضروف های قوی دارد.
  • غضروف در بینی استخوانی مقاومت بالایی دارد و در بینی گوشتی ضعیف تر است.
  • پل بینی استخوانی معمولا دارای یک برآمدگی که اصطلاحا قوز نامیده می شود می باشد.

لازم به ذکر است که رشد بیش از حد غضروف بر روی پل بینی ( قوز بینی ) ، می تواند به دلیل عوامل ارثی یا شکستگی استخوان بر اثر تصادف یا ضربه باشد. مهم ترین عملکرد جراحان در جراحي بینی های استخوانی و تغییر شکل استخوان بینی ؛ برداشتن برآمدگی روی پل بینی است.

 

توجه داشته باشید که نتایج اين نوع جراحي  به دلیل پیچیدگی کمتر ، بهتر از نتایج جراحی بینی گوشتی است. زیرا هرچه پوست بینی ، نازک و غضروف قوی تر باشد ؛ نتیجه جراحی به مراتب بهتر خواهد بود. بینی استخوانی به دلیل توازن و هماهنگی با سایر اجزای صورت و کانتر طبیعی ؛ ایده آل ترین فرم برای انجام جراحی می باشد و می توان انواع فرم هاي بيني طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی را در این نوع از بینی انجام داد.

عوارض بعد از جراحی بینی استخوانی

تمامی جراحی های زیبایی ممکن است عوارض و خطراتی را برای متقاضیان خود به همراه داشته باشند. به همین دلیل باید سلامتی شما هم برای خود و هم برای پزشک معالجتان در اولویت قرار بگیرد. خوشبختانه می توانیم بگویم عمل جراحی زیبایی بینی یکی از کم ریسک ترین جراحی ها می باشد، اما ممکن است برای افراد عوارضی  مانند خونریزی، عفونت، واکنش های جانبی به بیهوشی و غیره اتفاق بی افتد.

برای عمل زیبایی بینی استخوانی نیز همگونه بوده و ممکن است عوارضی مانند بی حسی، خونریزی، ورم زیاد، درد و کبودی به وجود بیاید. البته لازم به ذکر است که انتخاب یک جراح با تجربه و کارآزموده، تیم جراحی مجرب و انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی می تواند این عوارض را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. برخی از عوارض کوتاه مدت بعد از جراحی بینی استخوانی که ممکن است برای افراد به وجود بیاید و باعث نگرانی آن ها شود عبارت اند از:

  • درد

یکی از عارضه های بعد از عمل که تمامی افراد آن را تجربه می کنند درد بعد از عمل است. این درد به دلیل تراشیده شدن ، اعمال تغییرات و اصلاحات بر روی استخوان و غضروف بینی به وجود می آید. باید گفت که این درد کاملا طبیعی بوده و به مرور زمان از بین خواهد رفت. البته در این زمان پزشک برای شما دارو های مسکنی را تجویز می کند.

جراحی بینی استخوانی

  • ورم

یکی از رایج ترین عوارض جراحی بینی استخوانی می باشد که بیشتر در اطراف چشم و بینی رخ می دهد.  تورم در روز های بعد از جراحی قابل ملاحضه است. اما پس از گذشت 2 هفته و با انجام نکات مراقبتی کاهش پیدا می کند. با این وجود باید توجه داشته باشید که در بعضی از افراد این تورم تا 6 ماه یا حتی 1 سال ادامه دارد. به همین علت برای مشاهده نتایج رینوپلاستی لازم است شما به مدت یک سال صبر نمایید.

  • کبودی

کبودی نیز یکی از عارضه های جانبی این عمل است که میزان شدت آن بستگی به  حساسیت بیمار و میزان تغییرات اعمال شده دارد. این کبودی معمولا در اطراف چشم قرار دارد و ممکن است تا 10 روز به طول بیانجامد. کبودی نشانه عارضه جدی و حادی نیست، اما شما باید بعد از عمل وضعیت خود را بررسی کنید و اگر شاهد مورد غیر طبیعی بودید پزشک خود را از آن آگاه سازید.

برگشت برآمدی روی پل دماغ بعد از انجام جراحی بینی استخوانی

یکی از موارد نادر این است که بعد از انجام جراحی برجستگی یا همان غوز روی دماغ باقی بماند که می توان مجددا با انجام جراحی ترمیمی بینی بعد از یک سال آن را برطرف کرد. برگشت قوز روی بینی، در صورتی که بعد از عمل به خوبی از دماغ مراقبت شود و صدمه ای به آن وارد نشود غیر ممکن خواهد بود.

 

 

در حین جراحی بینی استخوانی چه اتفاقی می افتد ؟

رینوپلاستی استخوانی را می توان به دو روش باز و بسته انجام داد.

  • تکنیک باز:

جراح بینی در رینوپلاستی باز  ، پایه بینی را برش می زند و دو حفره بینی را از هم جدا می کند. سپس پوست از روی ساختار بینی برداشته می شود و جراح به استخوان و غضروف دسترسی یافته و فرم و تغییرات دلخواه را بر روی بینی ایجاد می کند. پس از آن ، جراح بینی ؛ پوست را در وضعیت جدید خود قرار می دهد و بخیه می کند.

  • تکنیک بسته:

در رینوپلاستی بسته ، برش ها الزاما در داخل حفره بینی زده می شوند. در روش بسته و ایجاد برش ها در داخل بینی ، ویژگی های بافت نرم باید در نظر گرفته شوند ؛ زیرا باید به قدر کافی الاستسیته و ضخامت داشته باشند. از آن جا که برش خارجی در این متد از جراحی استفاده نمی شود ، هیچ بخیه خارجی یا اثر زخمی وجود ندارد.

اما با توجه به این که امکان جدا ساختن پوست بینی از روی ساختار زیرین آن وجود ندارد ؛ قاعدتا جراح برای ایجاد اصلاحات مورد نظر خود دچار محدودیت شده و نمی تواند تغییرات وسیعی بر روی بینی اعمال نماید. از این رو عمل بینی به روش باز ، غالبا انتخاب اول اکثریت جراحان برای انجام اين پروسه می باشد.

هزینه جراحی بینی استخوانی

هزینه این نوع عمل به عواملی مانند نوع بینی، مهارت و تجربه جراح، تکنیک مورد استفاده پزشک در زمان جراحی، دستمزد جراح و کادر پزشکی و غیره بستگی دارد. از همین رو نمی توان برای آن هزینه دقیقی را اعلام نمود. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه، تکنیک مورد استفاده جراح و میزان رضایتمندی مراجعه کنندگان ایشان به صورت حضوری به مطب پزشک مراجعه فرمایید.