انحراف بینی یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها و آقایان با آن رو به رو هستند، ما در این مقاله سعی داریم به موضوع جراحی انحراف بینی بپردازیم پس توصیه می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با روند تشخیص، درمان و جراحی بینی که دارای انحراف تیغه بینی است آشنا شوید.

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی چیست؟

سپتوم یا تیغه میانی بینی، دیواره ای از جنس استخوان و غضروف می باشد که بینی را به دو قسمت تقسیم می نماید. زمانی که این تیغه به سمت منحرف شود، بینی دچار انحراف خواهد شد. لازم است بدانید این اتفاق ممکن است در بعضی از افراد به صورت مادرزادی رخ دهد یا بر اثر اصابت ضربه شدید ایجاد شود.
در بینی های که دارای انحراف هستند معمولا یکی از حفره های بینی بسیار کوچک تر از دیگری می باشد که این مسئله باعث می شود فرد دچار تنگی نفس شود و نیاز به انجام جراحی انحراف بینی پیدا کند.

علائم انحراف بینی

  • خونریزی های شدید و مکرر
  • داشتن ترشحات زیاد در پشت گلو و حلق
  • داشتن اختلال و مشکل در هنگام نفس کشیدن
  • ایجاد مشکل در سینوس ها
  • خر و پف کردن در زمان خواب

روش های تشخیص انحراف بینی

در صورتی که انحراف در قسمت جلویی بینی باشد بر روی ظاهر بینی تغییر ایجاد خواهد کرد از همین رو به سرعت قابل تشخیص است. اما در صورتی که انحراف در قسمت پشتی بینی وجود داشته باشد، تنها پزشک قادر به تشخیص آن خواهد بود. افراد پس از مشاهده علائم ذکر شده به جراح و متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند. در این هنگام جراح ابتدا به کمک آندوسکوپ بینی را تحت معاینه و بررسی قرار می دهد. آندوسکوپ به جراح بینی کمک می کند تا تیغه بینی را با دقت مورد بررسی قرار دهد و انحراف آن را تشخیص دهد.
البته لازم به ذکر است که ممکن است جراح برای اطمینان از تشخیص خود انجام سی تی اسکن را ضروری بداند. با انجام سی تی اسکن به قطعیت می توان انحراف تیغه را تشخیص داد.

جراحی انحراف بینی

درمان انحراف بینی با انجام دیگر روش ها

در صورتی که شدت انحراف تیغه بینی زیاد نباشد ممکن است پزشک استفاده از اسپری های مرطوب کننده را تجویز نماید. اما در غیر این صورت تنها راه درمان این عارضه انجام جراحی انحراف بینی می باشد.
باید خاطر نشان نمود که در صورت شدید بودن انحراف تیغه تنها راه درمان آن جراحی انحراف بینی می باشد و معالجه آن از طریق سایر روش ها همانند لیزر یا درمان های خانگی امکان پذیر نبوده و افراد تبلغ کننده آن تنها به دنبال کسب درآمد هستند. چرا که اشعه های لیزر بسیار ضعیف بوده و قادر نیستند بر روی غضروف و استخوان بینی تغییر ایجاد کنند.

هزینه جراحی انحراف بینی

از آنجایی که این عمل برای درمان مشکلات به وجود آمده بر اثر انحراف تیغه سپتوم انجام می شود به عنوان یک عمل درمانی به شمار می رود. بیمه نیز هزینه عمل های درمانی را متقبل می شود. اما در صورتی که فرد در زمان رفع این انحراف خواستار انجام عمل زیبایی بینی باشد، از حنبه درمانی خارج شده و بیمه هیچ نوع هزینه ای را متقبل نخواهد شد.
در صورتی که خواستار انجام جراحی انحراف بینی به همراه جراحی زیبایی هستید، باید برای اطلاع دقیق از هزینه ها به صورت حضوری به مطب پزشک مراجعه فرمایید.