انحراف بینی یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها و آقایان با آن رو به رو هستند، ما در این مقاله سعی داریم به موضوع جراحی انحراف بینی بپردازیم پس توصیه می کنیم تا انتهای مقاله از دکتر نادر موسوی ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در گچساران ، همراه ما باشید تا با روند تشخیص ، درمان و جراحی بینی که دارای انحراف تیغه بینی است آشنا شوید.

جراحی انحراف بینی - دکتر نادر موسوی

انحراف بینی چیست ؟

سپتوم یا تیغه میانی بینی ، دیواره ای از جنس استخوان و غضروف می باشد که بینی را به دو قسمت تقسیم می نماید. زمانی که این تیغه به سمت منحرف شود ، بینی دچار انحراف خواهد شد. لازم است بدانید این اتفاق ممکن است در بعضی از افراد به صورت مادرزادی رخ دهد یا بر اثر اصابت ضربه شدید ایجاد شود. در بینی های که دارای انحراف هستند معمولا یکی از حفره های بینی بسیار کوچک تر از دیگری می باشد که این مسئله باعث می شود فرد دچار تنگی نفس شود و نیاز به انجام جراحی انحراف بینی پیدا کند.

علائم انحراف بینی

  • خونریزی های شدید و مکرر
  • داشتن ترشحات زیاد در پشت گلو و حلق
  • داشتن اختلال و مشکل در هنگام نفس کشیدن
  • ایجاد مشکل در سینوس ها
  • خر و پف کردن در زمان خواب

روش های تشخیص انحراف بینی

در صورتی که انحراف در قسمت جلویی بینی باشد بر روی ظاهر بینی تغییر ایجاد خواهد کرد از همین رو به سرعت قابل تشخیص است. اما در صورتی که انحراف در قسمت پشتی بینی وجود داشته باشد ، تنها دکتر گوش و حلق و بینی خوب در گچساان ، قادر به تشخیص آن خواهد بود. افراد پس از مشاهده علائم ذکر شده بهترین متخصص گوش و حلق و بینی گچساران مراجعه می کنند. در این هنگام جراح ابتدا به کمک آندوسکوپ بینی را تحت معاینه و بررسی قرار می دهد. آندوسکوپ به بهترین جراح بینی گچساران ، کمک می کند تا تیغه بینی را با دقت مورد بررسی قرار دهد و انحراف آن را تشخیص دهد. البته لازم به ذکر است که ممکن است جراح برای اطمینان از تشخیص خود انجام سی تی اسکن را ضروری بداند. با انجام سی تی اسکن به قطعیت می توان انحراف تیغه را تشخیص داد.

جراحی انحراف بینی - دکتر نادر موسوی

درمان انحراف بینی با انجام دیگر روش ها

در صورتی که شدت انحراف تیغه بینی زیاد نباشد ممکن است پزشک استفاده از اسپری های مرطوب کننده را تجویز نماید. اما در غیر این صورت تنها راه درمان این عارضه انجام جراحی انحراف بینی می باشد. باید خاطر نشان نمود که در صورت شدید بودن انحراف تیغه تنها راه درمان آن عمل انحراف بینی در گچساران ، می باشد و معالجه آن از طریق سایر روش ها همانند لیزر یا درمان های خانگی امکان پذیر نبوده و افراد تبلغ کننده آن تنها به دنبال کسب درآمد هستند. چرا که اشعه های لیزر بسیار ضعیف بوده و قادر نیستند بر روی غضروف و استخوان بینی تغییر ایجاد کنند.

هزینه جراحی انحراف بینی

از آنجایی که این عمل برای درمان مشکلات به وجود آمده بر اثر انحراف تیغه سپتوم انجام می شود به عنوان یک عمل درمانی به شمار می رود. بیمه نیز هزینه عمل های درمانی را متقبل می شود. اما در صورتی که فرد در زمان رفع این انحراف خواستار انجام عمل زیبایی بینی باشد، از حنبه درمانی خارج شده و بیمه هیچ نوع هزینه ای را متقبل نخواهد شد. در صورتی که خواستار انجام جراحی انحراف بینی به همراه جراحی زیبایی هستید، باید برای اطلاع دقیق از هزینه ها به صورت حضوری به مطب پزشک مراجعه فرمایید.

ورم و کبودی بعد از عمل انحراف بینی چقدر طول می کشد ؟

بعد از انجام جراحی انحراف بینی ، میزان ورم و کبودی ها بسیار خفیف بوده و بعد از یک الی دو هفته به صورت کامل برطرف می شود. زیرا این جراحی در مقایسه با جراحی زیبایی بینی کم تهاجمی تر بوده و در مدت زمان کمتری انجام می شود به همین دلیل دوره ریکاوری عمل انحراف بینی کوتاه و سریع می باشد و افراد بعد از گذشت چند روز احساس نرمالی خواهند داشت و می توانند به برنامه روزانه زندگی خود بازگردند.

آیا می توان همزمان با رینوپلاستی ، جراحی سپتوپلاستی انجام داد ؟

بله در بیشتر موارد این دو جراحی به صورت همزمان انجام می شوند مگر اینکه فرد تمایلی به تغییر ظاهر بینی خود نداشته باشد. توصیه می شود اگر قصد دارید تا عمل زیبایی بینی انجام دهید و به مشکل انحراف بینی هم دچار هستید ، حتما این دو عمل را به صورت همزمان انجام دهید تا مجبور به گذراندن 2 دوره نقاهت نشوید. از طرفی ممکن است بخشی از غضروف ها در طی انجام عمل انحراف بینی از بین برود و این موضوع در پروسه عمل زیبایی بینی تاثیرگذار خواهد بود.

آیا جراحی انحراف بینی شکل و ظاهر بینی را تغییر می دهد ؟

این جراحی بر روی تیغه سپتوم بینی که در بین دو سوراخ بینی از داخل قرار گرفته است انجام می شود و موجب بهبود تنفس افراد از راه بینی می شود. بنابراین با اصلاح این تیغه هیچ تغییری در ظاهر بینی ایجاد نخواهد شد.

اگر انحراف بینی درمان نشود چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟

وجود انحراف بینی مشکلات عمده ای را برای فرد ایجاد می کند که از جمله این موارد می توان به عفونت سینوس ها ، سردردهای مزمن ، گرفتگی بینی ، احساس تنگی نفس در هنگام خواب ، خروپف کردن و غیره اشاره نمود. در مواردی که انحراف شدید باشد تنها راه درمانی موثر ، جراحی انحراف بینی می باشد. در مواردی که انحراف بینی خفیف باشد و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند ، نیازی به درمان و انجام عمل انحراف بینی نمی باشد.

چگونه انحراف بینی موجب کیپ شدن بینی می شود ؟

انحراف شدید تیغه سپتوم موجب کاهش جریان هوا می شود و به همین دلیل فرد احساس کیپ شدگی بینی پیدا می کند. وجود انحراف موجب انسداد بینی می شود حتی اگر بسیار کوچک باشد.

آیا عمل انحراف بینی درد دارد ؟

جراحی انحراف بینی در گچساران ، با بیهوشی انجام می شود به همین دلیل بیمار در طی پروسه جراحی بیمار دردی را احساس نمی کند. زمانی که اثرات داروی بی حسی از بین می رود ممکن است کمی درد احساس شود که با مصرف مسکن هایی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است ، این درد تسکین پیدا می کند. اگر درد شما بسیار شدید و غیرقابل کنترل می باشد ، لازم است به پزشک خود اطلاع دهید.