از تزریق بوتاکس ، می توان به عنوان یکی از محبوب ترین تزریقات زیبایی و تکنیک های جوانسازی پوست یاد کرد ؛ که هم با هدف زیبایی و به منظور از بین بردن چین و چروک ها و خطوط پوستی ناشی از انقباض عضلات صورت و هم با هدف درمانی و در راستای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست ، مورد استفاده قرار می گیرد.

بوتاکس در حقیقت ، دارویی است که به ضعیف شدن و فلج موقت عضلات و ماهیچه های موضع مورد نظر منتج می گردد و بدین ترتیب سبب کاهش چین و چروک ها شده و همچنین می تواند موجب درمان برخی از مشکلات ماهیچه های بدن نیز شود.

بوتاکس ، دارویی است که از نوروتوکسین یا سم عصبی تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به نام سم بوتولینوم ساخته می شود.

این سم یک پروتئین درمانی موفق و ارزشمند است که دوز، دفعات درمان و انواع شرایط بالینی در نظر گرفته می شود. بوتاکس فقط در ناحیه تزریق می ماند و در بدن حرکت نمی کند.

بدون شک بوتاکس یا سم بوتولینوم در سال های اخیر عنوان پرطرفدارترین عمل زیبایی غیر جراحی در جهان را دارد و به همراه فیلرهای پوستی به اصلی ترین پایه پیشگیری و درمان پیری صورت تبدیل شده است.

این تکنیک در بیشتر موارد به توانایی و مهارت پزشک بستگی دارد. یک پزشک که دانش کافی در مورد آناتومی صورت و همچنین عملکرد عضلات صورت داشته باشد ، قاعدتا نتایج برجسته ای را از تزریق بوتاکس می تواند ارائه دهد.

تزریق بوتاکس

موارد مصرف بوتاکس با رویکرد زیبایی

به طور کلی بیشترین کاربرد بوتاکس در حوزه زیبایی بوده و از آن در راستای جوانسازی پوست و کاهش چین و چروک ها و خطوط پوستی ، بهره گرفته می شود.

نقاطی که تزريق بوتاکس ، غالبا بر روی آن ها صورت می پذیرد ؛ عبارتند از :

 • خط مابین ابروها
 • خطوط اخم و خطوط افقی پیشانی
 • خطوط اطراف چشم ( خطوط پنجه کلاغی )
 • خط خنده و خطوط اطراف دهان
 • خطوط روی چانه

تاثیر بوتاکس در کنترل تعریق بیش از حد

تعریق ، امری ضروری است ؛ چرا که بدن برای تنظیم دمای خود باید عرق کند.

اما شاهد آن هستیم که برخی افراد ، خیلی بیشتر از میزان مورد نیاز عرق می کنند.

قاعدتا تعریق زیاد ، می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد تأثیر بگذارد.

در بعضی موارد ، تعریق به یک ناحیه از بدن مانند زیر بغل ، کف پا یا کف دست محدود می شود که به آن هایپرهیدروز کانونی می گویند.

هایپرهیدروز یا تعریق بیش از حد ؛ وضعیتی است که در آن ، عرق کردن به طور غیرطبیعی افزایش می یابد.

این افزایش میزان تعریق ، تا حدی است که فرد بیش از مقدار مورد نیاز برای تنظیم دمای بدن عرق می کند.

همان طور که اشاره شد ؛ این اختلال ، می تواند کیفیت زندگی فرد مبتلا را از جهات مختلف کاهش دهد.

از جمله راهکارهایی که امروزه به منظور قطع موقتی تعریق بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد و نتایج قابل قبولی به همراه دارد ؛ تزریق بوتاکس می باشد.

درمان تعریق بیش از حد با تزريق بوتاکس

اگرچه بوتاکس ، اغلب با رویکرد زیباشناختی مورد بهره برداری قرار می گیرد ؛ اما می تواند به عنوان یک روش درمانی ویژه برای هیپرهیدروز کانونی و درمان تعریق بیش از حد نیز موثر واقع گردد.

از سم بوتولینوم در تزریق بوتاکس ، برای جلوگیری از سیگنال عصبی مسئول تعریق استفاده می شود و بدین ترتیب از تولید بیش از حد غدد عرق جلوگیری به عمل می آید.

اما از آن جا که دارای اثرات موقتی می باشد ، لازم است تا پس از گذشت 4 الی 6 ماه بعد از اولین تزریق ، مجددا فرآیند تزریق تکرار شود.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در چه مواردی مناسب نخواهد بود ؟

تزریق بوتاکس اکثر اوقات برای بیماران ممنوعیتی ندارد ، اما موارد خاصی وجود دارد که نمی توان بوتاکس انجام داد.

 • اگر کمتر از 18 سال دارید ، تزریق بوتاکس برای شما تجویز نمی شود ؛ زیرا در این سنین ، عضلات به طور کامل رشد نکرده اند و این در حالی است که آناتومی صورت قبل از تزریق بوتاکس باید پایدار شده باشد.
 • اگر باردار یا شیرده هستید ، اجازه تزریق بوتاکس را ندارید.
 • در صورتی که عفونت یا زخم فعال در موضع تزریق وجود داشته باشد ؛ نباید تزريق بوتاکس انجام شود.
 • تزريق بوتاکس در افرادی که داروهای خاص ؛ از جمله آنتی بیوتیک ، دی پنی سیلامین و غیره مصرف می کنند ممنوع است.
 • افرادی که پیشتر تزريق بوتاکس انجام داده و دچار حساسیت شده اند ، نباید تزريق بوتاکس انجام دهند.
 • اگرچه از نظر تئوری هیچ خطری در خصوص تزریق بوتاکس وجود ندارد ؛ اما با این وجود بهتر است در مواردی که با تغییر حالات صورت ،  خطوط جدیدی ایجاد نمی شودن یا خطوط موجود بدتر نمی شوند ، تزریق بوتاکس را انجام ندهید.
 • اگر به بیماری های عضلانی عصبی مبتلا هستید یا این که داروهای خاصی به ویژه آنتی بیوتیک هایی که آمینو گلیکوزید هستند ، مصرف می کنید ، تزریق بوتاکس برای تان مناسب نخواهد بود.

دلیل این که منع مصرف در موارد خاص برای تزریق بوتاکس وجود دارد ، این است که می خواهیم این روش ایمن باشد و شما از نتایج تزریق راضی باشید.

مراحل تزریق بوتاکس چگونه است ؟

اگرچه بوتاکس ممکن است یک روش ساده به نظر برسد ، اما در واقع ادغام هنر و دانش است که فقط یک متخصص با تجربه باید آن را انجام دهد.

43 عضله در صورت وجود دارد و بسیار مهم است کسی که تزریق را انجام می دهد نقاط صحیح را شناسایی کرده و برای بهینه سازی نتایج ، نقاط دقیق را مشخص کند.

به طور کلی برای تزریق بوتاکس ، از یک سوزن بسیار نازک استفاده می شود و مقدار کمی سم بوتولینوم به عضلات خاص تزریق می گردد.

لازم به ذکر است که پزشک متخصص ، با دقت در انتخاب ماهیچه های خاص فقط عضلات تولیدکننده چین و چروک را ضعیف و حالات طبیعی صورت را حفظ می کند.

تزریق بوتاکس ، معمولا کمتر از 15 دقیقه طول می کشد ؛ البته زمان تزریق با توجه به وسعت ناحیه تزریق شونده متغیر خواهد بود.

باید اشاره داشت که تعداد دفعات تزریق نیز به ویژگی های صورت و میزان چین و چروک بستگی دارد ؛ به عنوان مثال در راستای رفع خطوط اطراف چشم معمولا دو تا سه جلسه تزریق نیاز خواهد بود.

تزریق بوتاکس

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

 • در جلسه مشاوره و پیش از تزریق بوتاکس ؛ در مورد سابقه پزشکی ، مکمل های طبیعی و هر دارویی که مصرف می کنید با پزشک خود صادق باشید.
 • درباره هرگونه شرایط پزشکی ، بیماری ها یا درمان های پوستی قبلی که انجام داده اید ، با پزشک صحبت کنید.
 • اگر شیرده یا باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر سیگاری هستید یا مشکلات تنفسی و هرگونه حساسیت به هر نوع دارو یا محصولات مراقبت از پوست دارید ، حتما در جلسه مشاوره ذکر کنید.
 • اگر از داروها یا مکمل های رقیق کننده خون ؛ مانند آسپیرین و ایبوپروفن، ادویل و الیو ، استفاده می کنید ؛ از یک هفته قبل از تزریق ، مصرف آن ها را قطع کنید تا کبودی ناشی از تزریق را به حداقل برسانید.
 • به طور کلی از نتایج تزریق ، انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

اهمیت مراقبت های بعد از تزريق بوتاکس

لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس ، یک روش سریع و ایمن است که تأثیر بسیار کمی بر فعالیت معمول روزمره دارد.

به منظور این که بوتاکس ، بتواند به طور مطلوب در عضله هدف کار کند ؛ افراد پس از انجام تزریق باید از دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس که در ادامه به آن ها پرداخته ایم ، تبعیت نمایند.

مراقبت های بعد از تزريق بوتاکس

 • تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس ، از مالش و ماساژ دادن ناحیه تزریق شده بپرهیزید.
 • تا 4 ساعت پس از تزریق ؛ از خم شدن ، خوابیدن و دراز کشیدن اجتناب نمایید.
 • تا چند وقت بعد از تزریق بوتاکس، از سربندهایی که مستقیما بر روی پیشانی قرار می گیرند ؛ استفاده نکنید.
 • تا زمانی که پزشک معالج تان توصیه می کند از مصرف الکل و سیگار و نیز داروهای رقیق کننده خون پرهیز نمایید ؛ زیرا این موارد ، باعث افزایش کبودی یا خونریزی در محل تزریق می شوند.
 • در روز اول پس از تزریق بوتاکس ؛ از استحمام خودداری کنید و تا چند وقت بعد از تزریق نیز ، از دوش و حمام با آب درجه حرارت بالا یا وان داغ اجتناب کنید.
 • تا زمانی که قرمزی و تورم ناشی از تزریق ، فروکش نکرده ؛ در معرض نور خورشید قرار نگیرید. ( در صورت ضرورت به خروج از منزل ، حتما از کلاه آفتاب گیر و کرم ضد آفتاب با SPF30 استفاده کنید. )

نتایج تزریق بوتاکس تا چه مدت باقی می ماند ؟

اثرات حاصل از تزريق بوتاکس ؛ بسته به نوع درمان ، مهارت پزشک ، موضع مورد نظر و مواردی از این قبیل ؛ متغیر می باشد ، اما غالبا بین 3 ماه الی یکسال باقی می ماند.

هزینه تزریق بوتاکس

قیمت تزريق بوتاکس ، به عوامل مختلفی اعم از نوع بوتاکس تزریق شونده ، موضع مورد نظر و وسعت آن ، دوز ماده تزریق و غیره برآورد می شود ؛ لذا در هر فردی متغیر خواهد بود.

بنابراین متقاضیان تزريق بوتاکس ، برای اطلاع از هزینه دقیق آن ؛ باید حضورا به مطب پزشک متخصص در این حوزه مراجعه فرمایند.