رینوپلاستی عمدتا پروسه ای است که جهت زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. برای داشتن روندی راحت و ایمن بایستی به یکسری از توصیه های گفته شده توسط دکتر نادر موسوی ، که یکی از بهترین جراح بینی گچساران هستند ، بایتسی گوش کرد. با توجه به سابقه کاری مرتبط در این زمینه و مواجه با مشکلاتی که بیماران قبل از انجام عمل زیبایی بینی داشته اند ، بر آن شده اند که متن ذیل را بر اساس اقدامات قبل از جراحی بینی تهیه کنند که اشخاص متقاضی تغییر فرم بینی بتوانند به خوبی از آن بهره مند شوند و بتوانند فرآیند را به خوبی پشت سر بگذارند. در نتیجه اگر شما یا هر یک از اطرافیان قصد داشتند که بینی خود را تغییر دهند خوب است که این مقاله را معرفی کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی - دکتر نادر موسوی

اقدامات قبل از جراحی بینی :

جهت انجام دادن جراحی زیبایی بینی ، نیاز است در ابتدا هدف خود را برای رینوپلاستی مشخص نمایید. گاهی فرد از فرم بینی مناسبی برخوردار است و به دلیل پایین بودن اعتماد به نفس به انجام رینوپلاستی روی می آورد. اغلب پزشکان در مواجه با چنین افرادی ، آن ها را متقاعد خواهند کرد که انجام عمل ضرورتی نخواهد داشت و تغییر چندانی در فرم بینی آن ها ایجاد نخواهد شد. یک سری اقدامات هستند که در صورت انجام قبل از عمل ، باعث سهولت دوره بهبود شما می شوند ، از جمله این اقدامات قبل از جراحی بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های تجویز شده توسط دکتر خود را در زمان مناسب مصرف کنید
 • وسایلی مانند کیسه یخ ، بالشت نرم و راحت ، پماد ، آنتی بیوتیک ، دستمال مرطوب و مسکن را قبل از عمل تهیه کنید
 • اگر دارویی مصرف می کنید و آلرژی خاصی دارید پزشک و پرستاران را مطلع کنید
 • از دهان نفس کشیدن را تمرین کنید تا در چند روز اول بعد از عمل دچار مشکل برای تنفس نشوید
 • به پشت خوابیدن را تمرین کنید چون تا چند شب فقط امکان به پشت خوابیدن را دارید

برخی نکات نیز وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید مانند :

  • مصرف دارو های تحریک کننده ، رقیق کننده های خون مانند آسپرین و دارو های گیاهی تا ده روز قبل از جراحی زیرا باعث افزایش خونریزی می شوند
  • استفاده از ویتامین ای ، جنسینگ و روغن ماهی

این عمل میتواند در انواع مراکز درمانی تایید شده انجام شود ، اما باید از معتبر بودن آن مکان اطمینان حاصل شود. شب قبل از جراحی از خوردن و نوشیدن اجتناب کنید ، زیرا جراحی بینی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود و مصرف مواد غذایی تا 12 ساعت قبل از عمل میتواند منجر به یکسری از عوارض گردد. در عین حال نوشیدن آب مشکلی ندارد و شما نیاز دارید تا برای از بین رفتن سریع تر اثر بیهوشی و تنظیم فشار خون مقدار زیادی آب بنوشید.

سوالاتی که نیاز است قبل از جراحی بینی بپرسید :

 • آیا بینی شما استخوانی است یا گوشتی؟ آیا در نتیجه عمل تاثیری دارد؟
 • کدام نوع جراحی برای شما مناسب است باز یا بسته ؟
 • چه فرم بینی با صورت شما هماهنگ است و آن را زیبا می کند؟
 • آیا به عمل دوباره یا ترمیمی نیاز خواهید داشت؟
 • دوره ی بهبود شما چقدر زمان می برد؟
 • بعد از چه مدت نتیجه ی عمل شما مشخص خواهد شد؟
 • درخواست کنید تا چند نمونه از جراحی ها را ببینید

در حالت کلی عمل زیبایی بینی 👃🏻 ممکن است با اهداف زیر انجام پذیرد :

 • درمان پولیپ ، این عارضه می تواند تنفس فرد را با دشواری مواجه نماید.
 • اصلاح انحراف بینی یا انحراف تیغه سپتوم
 • رفع بزرگ بودن بینی
 • تقارن در سوراخ های بینی
 • بر طرف نمودن قوز
 • از بین بردن افتادگی تیپ بینی
 • سر بالا نمودن نوک بینی

بنابراین پیش از جراحی به هدف خود فکر نمایید و انتظاری کمال گرایانه در مورد بینی بعد از عمل خود نداشته باشید.

انتخاب پزشک 🥼 :

از مهمترین اقدامات قبل از جراحی بینی  در گچساران به انتخاب جراح مناسب می توان اشاره نمود. مجموعه عواملی که نیاز است یک جراح داشته باشد تا در میان جراحان مناسب شمرده شود ، موارد زیر است :

 • تجربه کافی در انجام رینوپلاستی
 • رضایت عمده بیماران وی
 • با مهارت و متبحر بودن جراح

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، اغلب پزشکان در حوزه های درمانی یا زیبایی ، در صفحات مجازی و وب سایت ها فعالیت دارند و اطلاع رسانی ها ، نمونه کارها و دیگر موارد را در این گونه صفحات ارائه می کنند بنابراین می توانید یکی از اقدامات قبل از جراحی بینی را به سهولت و از طریق اینترنت به انجام برسانید . جهت انتخاب جراح مناسب ، صفحه وی را دنبال نمایید و اطلاعات لازم را از این طریق به دست آورید. از سویی دیگر با مراجعه به مطب پزشک مورد نظر خود و انجام مشاوره و معاینه 🩺 ، با بیماران او مستقیما صحبت نمایید و از آن ها میزان رضایتشان را سوال نمایید.

در روز مشاوره چه کارهایی صورت می گیرد ؟

در جلسه مشاوره ، تمامی انتظارات خود را به پزشک انتقال دهید و از وی راهنمایی بخواهید که آیا تمام خواسته های شما با نوع بینی فعلی ، پس از جراحی بینی برآورده خواهد شد یا خیر. همینطور از پزشک بخواهید اقدامات قبل از جراحی بینی را به طور کامل برای شما شرح دهد و باید ها و نباید های لازم را برای شما توضیح دهد. در صورت استفاده از هر نوع داروی خاص یا ابتلا به بیماری قلبی ، تنفسی و سایر بیماری ها پزشک خود را مطلع نمایید. مصرف داروهایی 💊 نظیر داروهای گیاهی و انواع داروهای ضد التهابی و رقیق کننده خون ممکن است روند عمل را تحت تاثیر قرار دهد و نیاز به منع مصرف آنها باشد بنابراین حتما لازم است جراحتان را در جریان مصرف این قبیل داروها بگذارید. مساله دیگر که در مشاوره و معاینه به آن پرداخته می شود ، عکس گرفتن از زوایای مختلف صورت فرد است تا پس از جراحی بینی ، نتیجه را بتوان با آن ها مقایسه نمود. همچنین پزشک به شما خواهد گفت چه آزمایشاتی نیاز است قبل از جراحی انجام بدهید.

اقدامات قبل از جراحی بینی در مورد مصرف دخانیات و الکل 🍻:

عدم استعمال سیگار و قلیان و سایر دخانیات و همچنین نوشیدن الکل می تواند موجب بروز عوارض ناخواسته گردد بنابراین از مصرف این گونه موارد اجتناب نمایید. سیگار کشیدن موجب بروز مشکلات انعقادی خون خواهد شد چرا که حاوی مقادیر زیادی منوکسیدکربن و نیکوتین و دیگر سموم است. این مواد موجب بالا رفتن غلظت خون در فرد می شوند همین غلظت بالای خون ، گرفتگی و باریک شدن رگ ها را به دنبال خواهد داشت. نتیجه این باریک شدن عروق این است که اکسیژن کمتری به بافت های بدن می رسد و همین امر به افزایش فشار خون و ضربان قلب بالا می انجامد. نیکوتین و دیگر سموم در حدود دو هفته می توانند در خون فرد باقی بمانند بنابراین حذف این عادت غلط و عدم مصرف سیگار در دو هفته پیش از جراحی موجب خروج این سموم شده و در نتیجه بروز مشکلات و عوارض در پی سیگار کشیدن 🚬، در حین جراحی بینی ، به حداقل می رسد. عدم مصرف سیگار و سایر دخانیات یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی می باشد که رعایت آن ضروری ست.

از سویی دیگر نوشیدن الکل پیش از عمل بینی می تواند موجب خشک شدن پوست فرد شود ، در نتیجه در روند بهبودی تاثیر گذار خواهد بود. همچنین مصرف انواع مشروبات الکلی ، بر روی داروهای بیهوشی و آرام بخش هایی که پیش از جراحی تزریق و استفاده خواهند شد اثر گذار است و می تواند روند بیهوشی را مختل نماید. رقیق کردن خون به واسطه نوشیدن الکل ، ریسک خونریزی های بیش از حد را بالا می برد. علاوه بر این ، به دلیل گشادتر شدن رگ های خونی ، می تواند در روند پس از عمل نیز اثر بگذارد و تورم و التهاب را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

آیا در زمان پریودی و بارداری🤰🏻 می توان جراحی انجام داد؟

در صورتی که در زمان در نظر گرفته شده جهت انجام جراحی زیبایی بینی ، پریود می شوید به جراح خود اطلاع دهید. برخی پزشکان به دلیل تغییرات هورمونی و نوسانات خلقی که در زمان پریودی اتفاق می افتند ، توصیه می کنند بعد از اتمام دوره پریودی و سیکل ماهیانه عمل بینی انجام گردد. البته هیچ گونه دلیل علمی برای به تعویق انداختن جراحی به دلیل پریود بودن وجود نخواهد داشت و در روند جراحی اثر سو نخواهد گذاشت. یکی از اقدامات قبل از جراحی بینی برای بانوان ، انجام تست حاملگی می باشد . لازم است بدانید در هنگام بارداری ، رینوپلاستی به هیچ عنوان انجام نخواهد شد زیرا بیهوشی و داروهای استفاده شده در حین و بعد از رینوپلاستی می تواند بر جنین تاثیر نامطلوب و جبران ناپذیری وارد نمایند. بنابراین روز قبل از جراحی از بانوان تست حاملگی گرفته می شود و در صورت باردار بودن فرد جراحی زیبایی بینی به تعویق خواهد افتاد. پس از گذشت دو ماه از زایمان ، می توان عمل را انجام داد.

آزمایشات لازم قبل از رینوپلاستی :

انجام برخی آزمایشات جهت رینوپلاستی یکی دیگر از اقدامات قبل از جراحی بینی هستند. ضروری ست از انجام آن ها شش هفته بیشتر نگذشته باشد و در صورتی که به هر دلیلی عمل به تاخیر بیفتد ، این آزمایشات تکرار خواهند شدهمچنین انجام آن ها در کاهش اظطراب بیمار و رعایت احتیاط پیش از جراحی به شدت تاثیر گذار است . نتایج این آزمایشات می تواند پزشک را در جریان وضعیت جسمانی بیمار قرار داده و به او در خلق نتیجه مطلوب یاری رساند. هدف از انجام این آزمایشات پیشگیری از سایر خطرات احتمالی حین جراحی می باشد و پزشک با دیدن نتایج آن مواردی نظیر بیماری های زمینه ای ، مشکلات انعقاد خون ، سایر بیماری های اختلالات خونی ، سلامت قلبی بیمار ، مشکلات تنفسی و غیره را بررسی می کند تا عمل را بدون محدودیت و با خیال آسوده برای بیمار انجام دهد . برخی از این آزمایشات شامل موارد زیر هستند :

CBC : این آزمایش برای بررسی میزان کم خونی از افراد گرفته می شود همچنین نتایج آن می تواند وضعیت گلبول های سفید قرمز و پلاکت ها را نیز مشخص کند که پزشک پیش از جراحی به نتایج آن نیاز دارد.

FBS : در انجام این آزمایش میزان قند خون بیمار مشخص شده و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

PTT, PT : در این نوع آزمایش پزشک میزان پروتئین بدن را بررسی می کند زیرا در صورت کمبود میزان پروتئین ، بیمار در حین جراحی با خونریزی شدیدی مواجه خواهد شد . بنابراین اطلاع از وضعیت انعقاد خون بیمار با انجام این آزمایش بسیار حائز اهمیت است . بعلاوه این آزمایش می تواند پزشک را از احتمال ابتلا به هپاتیت و سایر بیماری های نظیر آن را مطلع می سازد . در پایان نیز باید اظهار کنیم که در تمام موارد ذکر شده سایر کمبود های بدن بیمار مشخص شده و پزشک با بهره گیری از سایر تدابیر با حفظ سلامتی بیمار از بروز سایر اتفاقات ناخوشایند و عوارض جانبی بعد از آن ها جلوگیری می کند.

عکس برداری از قفسه سینه :

عکس برداری از قفسه سینه این امکان را فراهم می آورد که وضعیت تنفسی فرد و همچنین احتمال مشکل و بیماری های ریوی مشخص شود. با انجام این عکس برداری از ریه ها ، تنظیم وضع تنفسی در حین بیهوشی نیز میسر خواهد شد.

سی تی اسکن :

از سری اقدامات قبل از جراحی بینی انجام سی تی اسکن است . این عکس به جراح کمک می کند تا از وضعیت دقیق قرار گرفتن استخوان های بینی و دیگر ساختارهای بینی فرد مطلع شود. با بررسی دقیق تصویر سی تی اسکن پزشک جراح می تواند انحراف بینی و دیگر مشکلات ساختاری بینی را تشخیص دهد و برای عمل برنامه ریزی و طراحی انجام دهد.
نوار قلب: با انجام نوار قلب سیگنال ها و ریتم قلب مشخص خواهند شد و برای زمان بیهوش نمودن فرد نتیجه نوار قلب حائز اهمیت است. در صورتی که فرد دچار بیماری قلبی ست ، تست قلب از وی گرفته خواهد شد و نیاز است فرد از متخصص قلب خود جهت انجام یا عدم انجام عمل بینی کسب تکلیف نماید.

سایر اقدامات قبل از جراحی بینی :

 • نیاز است آقایان 🧔🏻 موهای صورت خود را به طور کامل بتراشند.
 • خانم ها باید بدون آرایش و لاک 💅🏻 در روز جراحی در کلینیک یا بیمارستان تعیین شده حضور پیدا کنند.
 • در روز قبل از جراحی ، به میزان کافی مایعات و آب بنوشید تا ریسک هیدراته شدن و کم آبی برای شما اتفاق نیفتد.
 • تمامی مدارک پزشکی و آزمایشاتی که پیش از عمل انجام داده اید را به همراه داشته باشید.
 • در صورت ابتلا به سرماخوردگی ، نیاز است عمل بینی به تعویق بیافتد. زیرا سرماخوردگی 😷 باعث می شود سینوس ها نیز به عفونت دچار شوند و روند عمل و بهبودی را مختل نمایند.
 • در روز عمل از خوردن و آشامیدن جدا پرهیز نمایید. هر گونه مصرف مواد غذایی باعث ایجاد تهوع ناشی از داروهای بیهوشی خواهد شد.
 • یکی دیگر از کارهای مهم در اقدامات قبل از جراحی بینی در گچساران ، این است که برای برگشت به منزل ، یکی از لباس های دکمه دار و راحت خود را به همراه داشته باشید تا هنگام پوشیدن و درآوردن آن برخوردی با صورتتان نداشته باشد و ناخواسته لطمه ای به بینی تان وارد نشود.
 • از یکی از اعضای خانواده یا اطرافیان خود بخواهید در روز عمل با شما همراه شود.
 • شب قبل از رینوپلاستی استحمام نمایید اما مراقب باشید سرما نخورید.
 • در روز جراحی زیورآلات 💍 خود را به همراه نیاورید.